REKLAMA
REKLAMA

5 wskazówek: Jakie oświetlenie do sypialni?

Sypialnia jest najbardziej intymną strefą każdego domu. To właśnie do sypialni udajemy się po długim dniu, by zaznać spokoju i relaksu. Bardzo ważne więc jest stworzenie odpowiedniego klimatu w tym pomieszczeniu. Jednym z elementów, które ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia pożądanej atmosfery w sypialni jest oświetlenie.

O wyjątkowym i przytulnym klimacie naszej sypialni decyduje wiele czynników. Znaczenie ma niemal wszystko: wybór odpowiednich kolorów ścian, tekstyliów takich jak stylowy komplet pościeli, czy dekoracyjne poduszki, ale także wybór rodzaju oświetlenia. To właśnie odpowiednie światło, daje nam szerokie możliwości budowania nastroju. By zrobić to zgodnie ze sztuką wnętrzarską powinniśmy pamiętać o kilku istotnych radach. Poniżej prezentujemy 5 najważniejszych wskazówek dotyczących wyboru oświetlenia do sypialni.

Po pierwsze: określ strefy i funkcje

Zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach bardzo często sypialnia pełni kilka funkcji. Jest nie tylko miejscem, gdzie zażywamy snu, ale także garderobą oraz czasami nawet miejscem pracy. Wydzielenie w przypadku takiej wielofunkcyjności pomieszczenia kilku konkretnych stref: snu, pracy, garderoby jest więc absolutnie konieczne, by prawidłowo dobrać rodzaje oświetlenia pod kątem estetycznym ale także praktycznym – inne bowiem światło będzie konieczne przy oświetleniu biurka, a na inne zdecydujemy się, myśląc o wieczornym niespiesznym czytaniu książki w łóżku.

Po drugie: wybór kilku źródeł oświetlenia

Kiedy jesteśmy już świadomi podziału naszej sypialni na odpowiednie strefy: jedną lub też kilka, możemy zastanowić się, jakie rodzaje światła będą nam potrzebne. Bez wątpienia każde pomieszczenie powinno zostać wyposażone w światło górne w postaci żyrandola czyli centralnej lampy wiszącej. Jej styl powinien korespondować ze stylem całego wnętrza. By stworzyć jednak przytulny klimat w naszej sypialni, warto zadbać także o dodatkowe źródła światła w postaci lampek nocnych, które możemy usytuować po obydwu stronach sypialnianego łóżka. Bardzo często w sypialniach spotyka się także oświetlenie punktowe w postaci modnych i stylowych kinkietów zamontowanych np. na łóżkiem. Kinkiety to rozwiązanie zarówno estetyczne jak i praktyczne – idealnie nadaje się bowiem dla osób, które lubią czytać w łóżku – światło zamontowane nad nim jest najlepszych światłem podczas dla wieczornej lektury.

Coraz częściej lampki nocne, postawione na szafeczkach nocnych przy łóżku zastępuje się lampami stojącymi i to zarówno w wersji klasycznej – z abażurem, jak i nieco bardziej nowoczesnej, np. lampami bez klosza idealnie pasującymi do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym.

Po trzecie: wybór oświetlania a styl wnętrza

Jeśli chcemy, by nasza sypialnia prezentowała się stylowo i modnie, wybierając odpowiednie oświetlenie, należy wziąć pod uwagę wspomniany wcześniej styl całego wnętrza. Inne lampy wiszące wybierzemy bowiem do sypialni urządzonej w stylu glamour, a inne do wnętrza skandynawskiego. Jak doradza Justyna Czapla dekoratorka firmy Eurofirany, w której ofercie znajdziemy oprócz ogromnego wyboru tekstyliów domowych, także dodatki, takie jak lampy: – Aranżację oświetlenia warto zacząć od wyboru centralnej lampy, która będzie harmonizować, a nawet podkreślać styl sypialni. I tak przykładowo nasz piękny żyrandol MICHELLE z dodatkami kryształów doskonale podkreśli styl glamour. Z kolei delikatność lampy ośmioramiennej OLIMPIA zachwyca lekkością, a jej szyfonowe klosze odnajdą się zarówno w nowoczesnym, jak i skandynawskim stylu. Oświetlenie centralne warto uzupełnić o lampę stojącą oraz stołową z pięknym, welwetowym kloszem. Fanki stylu glamour zapewne ucieszy informacja, że tego typu lampy dostępne w naszej ofercie można łatwo skompletować z narzutą i zasłonami wykonanymi również z welwetu. Tak dopieszczone wnętrze zachwyci najbardziej wymagające gusta.

Po czwarte: wielkość pomieszczenia

Zarówno ilość jak i funkcje lamp w sypialni powinniśmy dostosować do wielkości pomieszczenia. Jeśli nasza sypialnia jest dosyć niewielka i służy nam jedynie do odpoczynku, ilość i rodzaj lamp możemy ograniczyć jedynie do oświetlenia górnego. W tym przypadku bardzo dobrym pomysłem będzie zamontowanie ściemniacza – dzięki niemu będziemy mogli regulować intensywność światła w zależności od naszych potrzeb. Jeśli natomiast nasza sypialna jest pomieszczeniem większym, a dodatkowo podzielona jest na strefy funkcjonalne zdecydowanie należy zadbać o kilka, zróżnicowanych źródeł światła.

Po piątek: wybór mocy i ciepła żarówki

Na koniec należy dodać, że o tym, czy w naszej sypialni uda się stworzyć przestrzeń relaksu i wypoczynku nie decyduje jedynie ilość lamp, ich wielkość czy design, ale przede wszystkim wybór odpowiedniego światła, czyli żarówki. Światło w sypialni powinno być przyjemne i ciepłe. Dlatego też zaleca się wybór żarówek o barwie światła od 2,2 tys. do 2,8 tys K. Co do rodzaju żarówek tradycyjne żarówki zostają coraz częściej zastępowane przez światła halogenowe oraz LED. W przypadku żarówek typu LED w sypialni do czytania zaleca się żarówki LED o mocy 6-8 W.

Zastanawiając się więc nad wyborem właściwego oświetlania do sypialni, trzeba zachować wyjątkową czujność i wziąć pod uwagę wiele aspektów: od praktycznych i funkcjonalny aż po czysto estetyczne.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

02-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)