REKLAMA

Był urodzaj nasion, będą z tego sadzonki (FOTO)

Rok 2022 w lasach był urodzajny dla jodły i buka. Dzięki temu zebrane ilości szyszek i nasion pozwolą zabezpieczyć potrzeby szkółkarstwa nawet na kilka lat. Do przechowania w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla trafiło ponad 18 ton nasion buka i 13 ton szyszek jodłowych do wyłuszczenia. Nadleśnictwa przekazały też do przechowania ponad 800 kilogramów wyłuszczonych już nasion jodłowych i kilkaset kilogramów innych gatunków.

Zbiory dokonywane są w wyznaczonych drzewostanach nasiennych rodzimego pochodzenia.

– Tegoroczny urodzaj większości gatunków można ocenić jako średni, natomiast obficie owocowały buki i jodły – zaznacza Jacek Stankiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Krośnie. – Część zbiorów pozostała na szkółkach do wykorzystania przy najbliższych wysiewach, duża część jednak trafiła do przechowania w Leśnym Ośrodku Nasiennym pełniącym rolę regionalnej przechowalni, wyłuszczarni i stacji oceny nasion. Co ważne, sadzonki wyhodowane z zebranych nasion muszą być posadzone zgodnie z obowiązująca w Polsce leśną regionalizacją dla nasion i sadzonek – dodaje naczelnik Stankiewicz.

Bukiew przygotowana do przechowania.

Szyszki jodły rozpadają się jesienią jeszcze na drzewach i uwalniają nasiona, dlatego trzeba je zbierać we wrześniu, natomiast zimą jest czas na zbiory szyszek sosny, modrzewia i świerka.

W Nadleśnictwie Oleszyce szyszki świerkowe zbiera się z plantacji nasiennej zlokalizowanej w leśnictwie Kolonia – zebrano 600 kg szyszek, z których wyłuszczono 12 kg nasion. Posłużą one do produkcji sadzonek w różnych technologiach.

W całym regionie zebrano już w tym roku 22,5 tony szyszek jodłowych, 4,2 tony sosnowych, niecałe 800 kilogramów świerkowych, prawie 200 kg modrzewiowych i 20 kg daglezjowych. Z kolei nasion najwięcej zebrano bukwi – prawie 20 ton, dębu szypułkowego – 12,8 t., dębu bezszypułkowego – 2,6 tony, jak również od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów nasion brzozy, czereśni ptasiej, grabu, jaworu, lipy, wiązu i różnych krzewów leśnych.

Nasiona dębu, buka, sosny i jodły.

Szyszki z drzew stojących zbiera się wyłącznie w wyznaczonych drzewostanach nasiennych i z tzw. drzew matecznych o znanej wysokiej jakości, dzięki temu wyhodowane sadzonki wykorzystane zostaną również do założenia tzw. upraw pochodnych i do badań naukowych, np. testowania potomstwa poszczególnych gatunków drzew.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Nasiona sosny po oczyszczeniu

Szyszka i nasiona świerka. Fot. N. Hamułka.

Szyszka modrzewia. Fot. N. H.

Szyszka Sosny. Fot. N. Hamułka.

Szyszki daglezji tuż po jesiennym zbiorze. Fot. EdM.

We wnętrzu komory chłodniczej.

Zbiór z daglezji przy użyciu specjalistycznych drabinek. Fot. EdM.

18-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)