REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje w Muzeum Historycznym. Sanocki zamek jeszcze bardziej atrakcyjny (ZDJĘCIA)

POWIAT SANOCKI. Muzeum Historyczne w Sanoku realizuje bardzo ważne inwestycje, które mają na celu podniesienie walorów historycznych i architektonicznych Zamku Królewskiego oraz terenu wokół.

Zadania są możliwe do wykonania, dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu w kwocie ponad 1 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Pierwsze z zadań, którego efekty będziemy mogli najszybciej podziwiać to odtworzenie kartuszy herbowych na fasadzie głównej zamku, tuż nad portalem wejściowym.

–  Zaprojektowane kartusze: Sforza (herb rodowy królowej Bony) i Orzeł (herb Królestwa Polskiego) stanowią dokładne odtworzenie odnalezionych w czasie badań archeologicznych oryginalnych kartuszy, które pierwotnie zdobiły fasadę zamku – wyjaśnia Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. – Trzeci, w postaci Pogoni (herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego) zaprojektowano na zasadzie analogii z epoki. Odtworzona dekoracja rzeźbiarska podniesie walory architektoniczne, a przede wszystkim historyczne, najstarszego i najważniejszego zabytkowego obiektu na terenie Sanoka – Zamku Królewskiego, pełniącego przez wieki rolę centrum władzy administracyjnej i sądowniczej Ziemi Sanockiej. Odtworzone kartusze będą również w czytelny sposób komunikować renesansową metrykę obiektu.

Drugą ważną inwestycją będzie restauracja tzw. „Sali Kolebkowej” i zaadoptowanie jej do funkcji ekspozycyjnej.

Sala znajduje się w północnej części Zamku i obecnie jest wyłączona z użytkowania. W przyszłości planuje się utworzenie multimedialnej Sali Historii Zamku Królewskiego w Sanoku i Ziemi Sanockiej.

Dzięki temu ekspozycje muzealne wzbogacone zostaną o pożądane elementy historyczne, przybliżające zwiedzającym historię obiektu oraz regionu, służące również realizacji atrakcyjnych w swojej formie lekcji muzealnych, adresowanych do młodzieży szkolnej.

Będzie to nowoczesna, a jednocześnie tradycyjna ekspozycja – tłumaczy dyrektor Jarosław Serafin. – Nowoczesna, bo za pomocą nowoczesnych technologii zaprezentujemy zmiany, jakie zachodziły na przestrzeni stuleci na terenie wzgórza zamkowego i samego zamku, a tradycyjna, ponieważ w Sali Kolebkowej umieścimy obiekty związane z historią. Szczególną atrakcją będzie odtworzona na podstawie płyty epitafijnej Sebastiana Lubomirskiego renesansowa zbroja.

W dalszej kolejności zaplanowane są prace związane z odtworzeniem zadaszenia renesansowej studni na dziedzińcu zamkowym oraz prace restauratorskie wokół cembrowiny. Obecnie trwa etap projektowania.

Odrestaurowana i zabezpieczona studnia będzie dopełnieniem przeprowadzonej wcześniej rewitalizacji wzgórza zamkowego w Sanoku i kolejnym elementem dziedzińca, który przybliży mieszkańcom i turystom historyczną atmosferę tego miejsca.

Następna inwestycja dotyczy prac wokół wieży zamkowej, mających na celu wymianę wszystkich elementów drewnianych. Warto przypomnieć, że w latach 2012-2013 w ramach rewitalizacji wzgórza zamkowego w Sanoku dobudowano jedną kondygnację wieży do wysokości 3 m, służącą obecnie jako taras widokowy.

– Na wieżę prowadzą drewniane schody, zaś strop wieży, a jednocześnie podłoga tarasu widokowego, pokryty został deskami – uzupełnia dyrektor Jarosław Serafin. – Z racji upływu czasu i działania czynników atmosferycznych, niezbędna jest wymiana wszystkich elementów drewnianych wieży, zarówno ażurowych schodów, jak i drewnianej podłogi o powierzchni użytkowej 80 m2 wraz z wymianą elementów izolacyjnych.

Pierwsze efekty prowadzonych na terenie Zamku Królewskiego inwestycji będziemy mogli obejrzeć już w sierpniu. Na pewno je Państwu zaprezentujemy.

źródło: Powiat Sanocki
fot. archiwum redakcji

 


29-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)