REKLAMA

Niedzielna wyprawa z PTTK: krajobrazy, przyroda i dobra energia (ZDJĘCIA)

W niedzielę, 20 lipca, odbyła się kolejna wycieczka za miasto z przewodnikiem PTTK, która okazała się wyjątkowo udana. Dopisała pogoda i widoczność, uczestnikom towarzyszyła świetna atmosfera oraz niezapomniane krajobrazy Pogórza Bukowskiego.

Trasa wycieczki wiodła przez malownicze okolice, pełne ciekawych miejsc i historycznych obiektów. Pogórze Bukowskie obfituje w zabytki, takie jak dwory, kościoły, dawne cerkwie, pomniki i cmentarze. Na uwagę zasługują również odkrycia archeologiczne, m.in. znaleziska z II wieku n.e. w Prusieku. Uczestnicy mieli okazję podziwiać także osiągnięcia współczesności – m.in. Farmę Wiatrową Bukowsko-Nowotaniec, składającą się z dziewięciu wiatraków o wysokości około 100 metrów i skrzydłach długości 30 metrów, które produkują ekologiczną energię.

Podczas wyprawy można było zaobserwować piękny „szachowy” układ pól oraz zadbane gospodarstwa z kolorowymi ogrodami, w których kwitły malwy, juki i hortensje. Trasa wiodła przez wzniesienia Dziady (647 m), Kuty (664 m) i Żurawinkę (569 m), a uczestnicy przemierzali wilgotne lasy i pachnące łąki z widokami na Pasmo Bukowicy oraz szczyty Bieszczadów, takie jak Chryszczata, Suliła, Łopiennik, Jaworne, Wołosań, Jasło i Jawor. Na horyzoncie rozpoznano również Kamionkę w Górach Sanocko-Turczańskich z szybowiskiem w Bezmiechowej.

W rozpoznawaniu szczytów szczególnie wyróżniał się prezes Oddziału PTTK Sanok, Stanisław Sieradzki. Dużo radości sprawiła uczestnikom zabawa w rozpoznawanie roślin. Ciekawostką okazały się żabieniec babka wodna oraz przytulia właściwa. Wiele emocji wywołały rozmowy o ziołolecznictwie – przypomniano między innymi, że dziurawiec wykazuje działanie lecznicze w przypadku ponad 50 schorzeń, w tym depresji.

Wycieczkę wzbogaciły ciekawe opowieści z zakresu geografii, biologii, archeologii, geologii, architektury, etnografii i historii. Po intensywnej wędrówce przyszedł czas na relaks i posiłek. Uczestnicy odwiedzili bar w Ośrodku Jeździeckim „Tarpan” w Wysoczanach, gdzie czekały na nich doskonałe lody, kawa, napoje, pizza z pieca i estetycznie podane hamburgery.

Na zakończenie, sprawny i bezpieczny powrót do Sanoka zapewnił kierowca, pan Tomasz, który cieszy się sympatią uczestników wycieczek. Wyprawa zakończyła się w znakomitych nastrojach, a jej uczestnicy już dziś zapowiadają swój udział w kolejnych wędrówkach z PTTK.

Do zobaczenia na szlaku.

Grażyna Chytła – przewodniczka górska PTTK Sanok

 

fot. nadesłane

 


24-07-2025

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)