REKLAMA

SANOK: Inkubator zagrożony? Starostwo nie przedłużyło użyczenia

Regionalna Izba Gospodarcza w Sanoku jest twórcą i zarządzającym Inkubatorem Przedsiębiorczości Rękodzielnictwa i Rzemiosł Artystycznych w Sanoku. Obecnie do tzw. inkubatora należy 13 przedsiębiorców. Wynajmują oni obiekty od Starostwa Powiatowego znajdujące się przy ulicy Korczaka. Współpraca trwa ponad 20 lat. 20 kwietnia zapadła decyzja, że umowa z RIG nie będzie przedłużona. A najemcy mają opuścić lokale 29 kwietnia.

– Kilka razy próbowaliśmy to załatwić, prosząc o przedłużenie umowy, czy choćby ustosunkowanie się do naszych zapytań. Nasze pisma pozostawały bez odpowiedzi. Poprzedni pan starosta nie traktował nas poważne. Po zmianie władz byliśmy  na rozmowach w starostwie i wydawało się, że uda się coś załatwić. Wypadły jednak sprawy ze szpitalem, później bankiem, teraz koronawirusem i temat został odciągnięty w czasie – relacjonuje Bogusław Kmieć, prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej w Sanoku. 

Do 20 kwietnia obiekty były na tzw. użyczeniu. Zarząd był świadomy kończącej się umowy. Jednak nie było przesłanek, które wskazywałyby zakończenie współpracy. O to Zarząd RIG ma największe pretensje.

– Praktycznie z dnia na dzień kazano się nam spakować. Choć władze doskonale wiedziały, że interesowała nas dalsza współpraca. Nie wykluczaliśmy odkupienia budynków. Firmy, znajdujące się w inkubatorze mają podpisane długoterminowe umowy. Nie mamy możliwości tak z dnia na dzień się wyprowadzić. Argumentowaliśmy to w odpowiedzi na pismo z 20 kwietnia – zaznacza prezes RIG.

Celem głównym działalności inkubatora jest promowanie przedsiębiorczości, kreowanie i stwarzanie warunków do powstawania nowych małych i średnich firm produkcyjnych i usługowych, oraz poszerzanie działalności produkcyjnej i usługowej firm już istniejących. W czasie kryzysu związanego z pandemią to szczególnie ważne, aby jak najwięcej przedsiębiorców utrzymało swoją działalność. 

– Budynki, które przejęliśmy przed laty były w opłakanym stanie. Przypomnę, że pierwotnie niektóre obiekty to  stajnie wybudowane za czasów austriackich. Ponieśliśmy koszty, aby je wyremontować i przystosować pod usługi jakie są świadczone. Chcemy do tego podejść po ludzku – podkreśla Bogusław Kmieć. 

W inkubatorze zrzeszone są firmy m.in. z branż: blacharstwo samochodowe, geometria samochodowa, szyby samochodowe i klimatyzacja, produkcja mebli kuchennych, produkcja metalowa czy produkcja tworzyw sztucznych

Zapytanie w sprawie Regionalnej Izby Gospodarczej wystosowaliśmy do Starostwa Powiatowego 29 kwietnia. Czekamy na odpowiedź. 

red. / mp


06-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)