REKLAMA

Wożą drewno. Mieszkańcy: Domy pękają! (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy, którzy mają swoje domy przy ulicy Turystycznej w Sanoku. Wspomnianym traktem transportowane jest drewno. – Przejeżdżające ciężarówki, z różną częstotliwością w miesiącu i sprawiają, że szklanki w domach się trzęsą. Budynki pękają – alarmują nasi Czytelnicy.

Mieszkańcy wspomniany problem sygnalizowali w Urzędzie Miasta Sanoka w lipcu 2020 roku. Korespondowali także ze Starostwem Powiatowym w Sanoku.

– Przy każdym przejeździe pojazdów o dużej masie odczuwalne są wibracje wewnątrz budynków, a na elewacji budynków pojawiły się pęknięcia czego skutkiem może być nieodwracalne uszkodzenie mienia. Dodatkowym problemem po przejeżdżających pojazdach są zanieczyszczenia w postaci pyłu, błota pokrywającego elewację budynków , jak też pojazdy garażowe i chodniki przydomowe. Istotnym jest wspomnieć, iż ulica Turystyczna posiada status drogi publicznej, a pomimo to jest całkowicie nie oznakowana znakami drogowymi, jak też – z uwagi na brak stosownego oznakowania – nie kontrolowana tonażowo – wskazywał w piśmie do urzędu mieszkaniec.

Artur Kondrat

W odpowiedzi wiceburmistrz Artur Kondrat napisał: – Zamiana organizacji ruchu na ulicy Turystycznej, polegająca na wprowadzeniu zakazu wjazdu pojazdów o określonej masie (tonażu) będzie przeanalizowana i przy pozytywnej opinii zostanie wprowadzona.

Po blisko dwóch latach na wspomnianej ulicy nic się nie zmieniło. W październiku 2021 roku wpłynęło pismo do Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Sanoku z prośbą o interwencje. Odpowiedź była jednoznaczna zarządca drogi, Miasto Sanok, musi o to zawnioskować.

Stanisław Chęć

– Celem wprowadzenia wnioskowanej zmiany zarządca drogi winien przedstawić staroście sanockiemu, jako organowi zarządzającemu ruchem projekt organizacji ruchu wraz ekspertyzą tonażową, z której jasno będzie wynikało, że stan techniczny konstrukcji nawierzchni jezdni nie jest dostosowany do ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej 10 t, albo powyżej 8 t, spełniający co najmniej jedną z przesłanek, jak wynika to z ustawy – pisał Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Do dnia dzisiejszego nic się w tej kwestii nie zmieniło. W jednym z najnowszych pism, z 14 lutego 2022 roku, mieszkańcy wskazują, że od lipca 2020 roku nie zostały podjęte żadne czynności przez urząd.

– W dalszym ciągu przejazd transportów dłużycy z drewnem o przekroczonym tonażu degraduje teren drogi miejskiej, który nie jest właściwie przygotowany do tego typu obciążenia. Odcinek ten jest podatny na wstrząsy. Przy każdym przejeździe pojazdów odczuwalne są drgania otaczających budynki – pisali po raz kolejny mieszkańcy.

Poniżej wspomniana korespondencja.

Zapytanie w tej sprawie wystosowaliśmy do Urzędu Miasta Sanoka oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Ulicą Turystyczną odbywa się m.in. ruch samochodów ciężarowych, spośród których część używana jest do wywozu drewna pochodzącego z terenów Lasów Państwowych Nadleśnictwa Brzozów.

Paweł Biernacki. fot. nadesłane

– Wywóz drewna z kompleksu Olchowce ulicą Turystyczną odbywa się od lat. Niestety, nie ma możliwości zorganizowania i przeprowadzenia transportu drewna inną trasą. Nadleśnictwo Brzozów, zdając sobie sprawę ze wspólnego użytkowania drogi przez firmy zajmujące się transportem drewna i mieszkańców, rokrocznie przeznacza środki finansowe na utrzymanie drogi – podkreśla Paweł Biernacki, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów.

Jak wskazuje nasza rozmówczyni w tym roku dokonano uzupełnienia nawierzchni na drodze, przeznaczając na ten cel 35 m3 tłucznia. W poprzednich latach także Nadleśnictwo Brzozów ponosiło koszty związane z utrzymaniem drogi, uzupełnieniem nawierzchni czy remontów przepustów.

– W roku 2015 wspólnie z Gminą Miasta Sanoka wykonano remont drogi. Wówczas Nadleśnictwo poniosło prawie 85 % kosztów remontu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek szkód na drodze wywozowej – na części z nawierzchnią nieulepszoną – są one na bieżąco naprawiane – uzupełnia.

Droga to jednak jeden problem. Pozostaje kwestia pękających budynków, które znajdują się przy ulicy Turystycznej.

– Wiemy, że miasto rozrasta się, a przy ulicy Turystycznej i Olchowieckiej pojawiają się nowe zabudowania. Wraz z udostępnieniem terenu pod zabudowę pojawiają się także nowe wyzwania i problemy. Część z nich może być związana z nośnością drogi i transportem wysokotonażowych pojazdów, w tym między innymi pojazdów wywożących drewno z Lasów Państwowych. Należy mieć również świadomość, że równolegle trwają prace związane z transportem drewna z lasów będących własnością Mienia Komunalnego Miasta Sanoka. Przy ulicy Turystycznej i Olchowieckiej powstają nowe domy, a także jest doprowadzana jest infrastruktura liniowa, co zmusza inwestorów do użycia ciężkiego sprzętu powodującego uciążliwości dla okolicznych mieszkańców – wyjaśnia nadleśniczy.

I dodaje na koniec: – Okolica, w której wszyscy funkcjonujemy ma szereg funkcji – stanowi zarówno miejsce do życia jak i do prowadzenia działalności gospodarczej. Wzajemna wyrozumiałość wobec takiego stanu rzeczy wydaje się tutaj kluczowa.

Po otrzymaniu odpowiedzi z Urzędu Miasta Sanoka opublikujemy ją na naszej stronie.

Zdjęcia samochodów oraz korespondencji nadesłane przez Internautę.


02-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)