W Sanoku powstał Batalion Obrony Pogranicza. Planowane duże zatrudniania!
Działalność oficjalnie rozpoczął 203 batalion obrony pogranicza (bop), wchodzący w skład 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej (PBOT). Batalion, który powstał w Sanoku jest czwartym batalionem przemyskich terytorialsów (pierwsze dwa bataliony znajdują się w Przemyślu i Jarosławiu oraz batalion logistyczny stacjonujący w Przemyślu).
9 lipca br. dowódca 20 PBOT płk Daniel Błotko powitał sanockich żołnierzy w swoich szeregach.
Na stanowisko dowódcy 203 bop został wyznaczony ppłk Gerard Widziewicz, Który otrzymał zadanie sformowania batalionu. – W chwili obecnej batalion liczy 300 żołnierzy, a po całkowitym ukompletowaniu będzie liczyć 600 żołnierzy. Miejsce, w którym stacjonują sanoccy terytorialsi to budynek przy ul. Przemyskiej wraz z powstającą infrastrukturą kwaterunkowo-garażową. Stały Rejon Odpowiedzialności (SRO) obejmuje powiaty: sanocki, leski i bieszczadzki – wyjaśnia dowódca 203 bop.
20 PBOT z chwilą powołania we wrześniu 2022 r. Komponentu Obrony Pogranicza (KOP) stała się jej podstawowym elementem. Głównym zadaniem żołnierzy wchodzących w skład KOP będzie wspieranie w czasie pokoju Straży Granicznej w ochronie pasa granicznego a w okresie wojny obrona granic Rzeczpospolitej Polskiej. Nazwa KOP nie jest przypadkowa i nawiązuje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza, który na tych ziemiach zapisał piękną kartę w wojnie obronnej w 1939 r. Decyzją Ministra Obrony Narodowej oficjalnym patronem 20 PBOT jest gen. dyw. Stefan ROWECKI ps. ,,GROT”. Przemyska Brygada dziedziczy tradycje 4 Pułku KOP oraz Brygady KOP Podole. Ponadto przemyscy terytorialsi realizują zadania w ramach zarządzania kryzysowego, współpracują z jednostkami wojsk operacyjnych i pozostałymi służbami na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w SRO. Istotny element działalności brygady stanowi współpraca z lokalnym samorządem a także wszelkie formy działalności polegającej na promowaniu postaw narodowo-patriotycznych.
– Mieszkańcy Podkarpacia, a w szczególności powiatów: sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego i brzozowskiego chcący zdobyć wojskowe przeszkolenie a także mieć realny wpływ na bezpieczeństwo swych małych ojczyzn mogą spróbować swych sił podczas szkoleń podstawowych i wyrównawczych wstępując w szeregi przemyskich terytorialsów – uzupełnia ppłk Gerard Widziewicz.
Najbliższe terminy szkoleń podstawowych (16 dni) i wyrównawczych (8 dni) realizowanych przez 20 PBOT: 27.09 – 12.10, 15 – 30.11.2024 r.
Wnioski o powołanie do 20 PBOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR) lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.