REKLAMA

Z troski o jakość powietrza

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Tytułowa przesłanka stała się inspiracją do realizacji projektu pn. „Zakup urządzeń służących edukacji ekologicznej w Gminie Zagórz”.

Zadanie, w którym bierze udział zagórski samorząd uzyskało dofinansowanie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Wśród głównych celów projektu znalazły się: podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy ekologicznej, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego, jak również kształtowanie proekologicznych postaw społecznych (zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży) podnoszących indywidualne kompetencje w takich obszarach tematycznych, jak: odnawialne źródła energii, transport niskoemisyjny, zrównoważony rozwój oraz ochrony środowiska.

W ramach zadania na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mieszczącego się przy ul. Wolności 10 w Zagórzu zostały zamontowane urządzenia w postaci czujnika diagnozującego jakość powietrza oraz tablicy multifunkcyjnej wyświetlającej komunikaty na temat jego parametrów. Dane z pomiaru powietrza oraz informacje o stanie pogody dostępne są również na stronie internetowej Gminy Zagórz www.zagorz.pl oraz w aplikacji Smog Control https://smogcontrol.eu/mapa/smog.html

Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany w ramach zadania Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny pn.: „Szkolne opowieści – o powietrzu, które chce być czyste”. Został on podzielony na trzy kategorie: literacką, plastyczną oraz wiedzę ogólną. Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną, napisać wiersz propagujący dbanie o czyste powietrze oraz wykazać się wiedzą w zakresie ekologii. Laureaci zmagań konkursowych zostali uhonorowani nagrodami zakupionymi ze środków pochodzących z projektowej dotacji.

Wśród pozostałych działań znalazła się również organizacja międzyszkolnego konkursu pn.: „Smogowi mówimy STOP”. Jego przedmiotem było wykonanie w dowolnej technice plastycznej (np. grafiki komputerowej itp.) ulotki zawierającej treści informujące społeczeństwo o niebezpieczeństwie i skutkach powstawania smogu. Zwycięska praca stała się bazą ulotki informacyjnej, która po wydrukowaniu zostanie rozpowszechniona wśród mieszkańców gminy. Całkowity koszt realizacji projektu opiewa na kwotę 34 186,40 zł z czego 30 767,76 zł stanowi zewnętrzne dofinansowanie.

„Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”

źródło: materiały nadesłane


21-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)