REKLAMA

Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Walczył z chorobą

 – Dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – poinformowało stowarzyszenie w mediach społecznościowych.

– Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

fot. arch. redakcji

Tadeusz Bohdan Isakowicz – Zaleski urodził się w 1956 roku w Krakowie. Jest polskim Ormianinem, duchownym katolickiego obrządku łacińskiego i ormiańskiego, w 1983 odbył święcenia kapłańskie. W 1975-1977 wcielony na 2 lata do specjalnej jednostki wojskowej dla kleryków w Brzegu Opolskim, gdzie w 1976 uczestniczył w głodówce przeciwko zakazowi posiadania gazet i książek religijnych, w toku służby osadzony na 56 dni w areszcie za uchybienia dyscyplinie. W 1978-1981 kolporter wydawnictw niezależnych w Papieskiej Akademii Teologicznej, od 1979 działacz opozycji, współpracownik SKS, Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy, a w 1981 wybrany do samorządu seminaryjnego. Za próbę przekształcenia samorządu w autentyczną reprezentację studencką, po V roku niedopuszczony do święceń kapłańskich i dyscyplinarnie skierowany na praktykę w parafii w Chrzanowie. W latach osiemdziesiątych był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a w 1985 został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. W 1988 brał udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina, po którego pacyfikacji został zatrzymany na kilka godzin. Zaangażował się w działalność dobroczynną i pomoc niepełnosprawnym. W 1987 był współzałożycielem Fundacji im. św. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom upośledzonym, prowadzącą schronisko w podkrakowskich Radwanowicach. Od 2007 felietonista Gazety Polskiej. Kawaler Orderu Uśmiechu, w 1997 otrzymał od kard. Franciszka Macharskiego tytuł kanonika honorowego archidiecezji krakowskiej za pracę z osobami niepełnosprawnymi, lecz w 2006 zrezygnował z tytułu w proteście przeciwko pomówieniom pod swoim adresem. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

red. / gov.pl

09-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)