REKLAMA
REKLAMA

Zwiedzanie elektrowni w Solinie znów możliwe!

SOLINA / PODKARPACIE. Po przeszło dwóch latach przerwy można zwiedzać należącą do PGE zaporę i elektrownię w Solinie. Dodatkową atrakcją jest plenerowa wystawa zdjęć „DOLINA BIEBRZY. Biebrzański Park Narodowy w obiektywie pracowników PGE”.

pge_solina_kolnierzak-104

Wystawa składa się z trzydziestu sześciu fotografii prezentujących piękno unikalnej fauny i flory rozlewiska Biebrzy. Zdjęcia zostały wykonane przez pracowników PGE podczas warsztatów fotograficznych w plenerze w Biebrzańskim Parku Narodowym wiosną 2021 roku.

Ekspozycję po raz pierwszy zaprezentowano w październiku 2021 roku w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a po zimowej przerwie wyruszyła w dalszą trasę. Do 28 sierpnia będzie można ją oglądać przy Elektrowni Wodnej Solina przed budynkiem Centrum Edukacji Energii Odnawialnej.

Zdjęcia prezentują piękno unikalnej fauny i flory największego w Polsce parku narodowego. Biebrzański Park Narodowy jest także największym chronionym obszarem bagiennym w Europie, będącym ostoją ptaków wodno-błotnych. Zachowały się tu rzadko występujące, zagrożone i ginące gatunki roślin i zwierząt. Biebrzański Park to jednak przede wszystkim unikalne rozległe krajobrazy, ekosystemy i siedliska jakich próżno szukać w innych zakątkach Polski i Europy.

 

Należąca do PGE Energia Odnawialna Elektrownia Wodna Solina jest największą w Polsce elektrownią szczytowo-pompową pracującą na dopływie naturalnym. Zbudowana na rzece San składa się z czterech hydrozespołów o mocy 200 MW. Jest położona w Bieszczadach, u stóp zapory typu ciężkiego. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w kraju sztuczne jezioro o powierzchni 22 km².

Elektrownię można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 9-17. Trasa prowadzi przez hale elektrowni do wnętrza zapory. Zwiedzający zobaczą m.in. stare turbiny, wirniki, halę maszyn z czterema hydrozespołami, nastawnię, olbrzymie agregaty prądotwórcze oraz galerię serwisową (znajdującą się 6 metrów pod dnem jeziora). Tam temperatura wynosi 6 stopni Celsjusza. Wewnątrz zapory zbudowano 2,5 km korytarzy, służących przede wszystkim do kontroli i obsługi elektrowni.

źródło: materiały nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kolejka gondolowa w Solinie otwarta! Jedziecie z nami?! (VIDEO)

SOLINA: Wieża widokowa dodatkową atrakcją! (VIDEO)


06-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)