REKLAMA
REKLAMA

25-latek zdawał egzamin za 50-latka

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce zatrzymali troje Białorusinów, którzy za opłatą mieli zdawać państwowy egzamin z języka polskiego za swoich rodaków ubiegających się o stały pobyt w Polsce. Za pomoc w zdaniu egzaminu inkasowali po 250 euro od osoby. Już usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

8 maja br. jedna z rzeszowskich uczelni wyższych zaprosiła funkcjonariuszy z placówki SG w Rzeszowie-Jasionce do współpracy w trakcie państwowego egzaminu z języka polskiego dla cudzoziemców. Doświadczeni w ustalaniu tożsamości oraz autentyczności dokumentów funkcjonariusze SG pomagali uczelni w weryfikacji tożsamości zgłaszających się na egzamin cudzoziemców. Pozytywny wynik takiego egzaminu jest dla cudzoziemców jednym z warunków uzyskania w Polsce prawa do stałego pobytu.

Podczas sprawdzeń mundurowi nabrali podejrzeń co do autentyczności paszportów oraz tożsamości trojga obywateli Białorusi (kobiety oraz dwóch mężczyzn). Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ustalili, że strony z danymi personalnymi były bezprawnie wymienione. Dane osób w paszportach były danymi cudzoziemców mających rzeczywiście zdawać egzamin. Z kolei daty urodzenia oraz fotografie były dostosowane do wieku i wyglądu faktycznie przystępujących do egzaminu osób. W rzeczywistości oszuści znacznie odbiegali wiekowo od tych, za których zamierzali zdać egzamin. Jeden z nich – 25-letni mężczyzna, zdawał egzamin za 50-letniego rodaka.

Zatrzymani cudzoziemcy na co dzień leganie pracują i studiują w Polsce. Tymczasem zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty użycia podrobionych dokumentów. Wyjaśnili, że w zamian za 250 euro od osoby zamierzali wziąć udział w egzaminie z języka polskiego w zastępstwie za swoich rodaków nie władających j. polskim. Ci z kolei na podstawie uzyskanego certyfikatu zamierzali ubiegać się o prawo stałego pobytu na terytorium RP. Zatrzymani dobrowolne poddali się karze grzywny w wysokości 4 tys. złotych każdy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

BiOSG

13-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)