REKLAMA
REKLAMA

Ataki wilków. W ciągu 8 miesięcy „zniknęło” 30 psów!

TYRAWA WOŁOSKA / PODKARPACIE. Jak bumerang powraca temat ataków wilków. O licznych przypadkach zagryzionych psów oraz atakach na owce czy bydło informujemy na bieżąco. Mówimy tu o przypadkach odnotowanych praktycznie we wszystkich gminach naszego powiatu. W ostatnich tygodniach szczególnie aktywne są w gminie Tyrawa Wołoska.

– W ostatnich miesiącach czy latach wile mówi się o kolejnych atakach wilków. Niestety oprócz tego nie idą konkretne kroki w celu wyeliminowania takich przypadków. Nie przesadzę, jak powiem, że w ostatnich 8 miesiącach, wilki zagryzły około 30 psów! – mówi nam mieszkaniec Hołuczkowa (gmina Tyrawa Wołoska).

– Na moich oczach trzy wilki zagryzły labradora. Na nic zdały się krzyki i moja obecność. Drapieżniki kompletnie nie reagowały – dodaje inny rozmówca.

Nasi rozmówcy są zgodni co do tego, że za atakami nie stoi jeden czy dwa osobniki. Mowa o liczącej 7 sztuk watasze. Ci bardziej zdeterminowani mieszkańcy gminy zgłaszają kolejne w przypadki w gminie.

– Cóż z naszych zgłoszeń, jak mijają kolejne miesiące, a nic w tej sprawie się nie dzieje – dodają.

Czy Urząd Gminy Tyrawa Wołoska pozostaje głuchy na sygnały mieszkańców? Jak zaznacza zastępca wójta, wręcz przeciwnie. Urząd ma jednak „związane ręce”.

– Temat ataków wilków na psy jest coraz częściej zgłaszany. Apelowaliśmy do mieszkańców, aby o takich przypadkach informowali urząd pisemnie. Gromadzimy materiał dowodowy, który zostanie skierowany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Będziemy wnioskować o odstrzał lub odstraszenie tej zwierzyny, co wiąże się z licznymi procedurami. Ostateczna decyzja należy do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a gmina występuje tutaj jedynie jako organ wykonawczy – podkreśla Krystian Domaradzki, zastępca wójta gminy Tyrawa Wołoska.

Jak podaje Urząd Gminy Tyrawa Wołoska, w październiku 4 mieszkańców gminy zgłosiło przypadki ataków.Aby jednak interwencja była skuteczna, potrzebne są „namacalne” dowody.

– Dokumentacja fotograficzna stanowi bardzo ważny dowód w sprawie. Wiemy jednak, że trudno o takie dowody. Zdjęcia, które otrzymujemy ukazują zazwyczaj szkody jakie poczyniły drapieżniki. Relacje mieszkańców na temat zdarzeń również są dla nas bardzo istotne – dodaje nasz rozmówca.

Według informacji, które udało się nam zebrać, do ataków wilków na psy w gminie Tyrawa Wołoska dochodzi najczęściej w Hołuczkowie, Tyrawie Wołoskiej oraz Rozpuciu.

Jak zwiększyła się populacja wilka na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie obrazuje poniższa grafika. Liczba tego osobnika w ciągu ostatnich 15 lat wzrosła dwukrotnie, z około 400 do ponad 800 sztuk. Warto dodać, że w ciągu ostatnich pięciu lat mówimy o wzroście o około 300 osobników.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: To nie jest psychoza strachu. Psy są naprawdę zabijane przez wilki




Apelujemy do naszych Czytelników o zgłaszanie redakcji przypadków ataków wilków na psy. Bardzo prosimy o przesyłanie udokumentowanych i wiarygodnych informacji o czasie i miejscu ataku. Mamy nadzieję, że dzięki presji społecznej uda się doprowadzić do stworzenia programów edukacyjnych oraz pomocowych minimalizujących straty wśród naszych czworonogów. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 13 46 44 338 lub na adres mailowy: redakcja@esanok.pl




ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wilki zaatakowały nad ranem. Głębokie rany u źrebaka (DRASTYCZNE ZDJĘCIA)

BIESZCZADY: Skrajne opinie o wilkach. Strzelać czy chronić?

Wilki zagryzły łanię 150 metrów od domów (DRASTYCZNE ZDJĘCIA)

REPORTAŻ: „Wilki nie są zagrożeniem dla człowieka” (VIDEO)

Ataki wilków. Psy „wydzierane” z bud (DRASTYCZNE ZDJĘCIA)

WŁAŚCICIEL ZAGRYZIONEGO PSA: „Wilki już się nas nie boją” (ZDJĘCIA)

Przejmujące relacje mieszkańców Bieszczad (VIDEO)

04-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)