REKLAMA
REKLAMA

Bądźmy czujni! Próby oszustwa w regionie

POWIAT BRZOZOWSKI. Telefony od osób podających się za krewnych lub funkcjonariuszy policji do osób starszych z prośbą o pieniądze, to klasyczna metoda wyłudzeń, stosowana przez oszustów. Seniorzy, chcąc pomóc swoim najbliższym są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia. Na szczęście dwoje mieszkańców Haczowa zachowało czujność i nie dało się oszukać.

policyjne działania profilaktyczne stale skupiają się na ostrzeganiu i edukowaniu o tym, że fałszywy telefon może zagrozić naszym oszczędnościom. Metoda wyłudzeń „na krewnego” ciągle stosowana jest przez oszustów i najczęściej wobec osób starszych. Dlatego bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje, np. przez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny, zanim przekażemy komuś pieniądze.

I taką czujnością wykazało się dwoje mieszkańców Haczowa (pow. brzozowski). Pierwszy z telefonów odebrała 74-letnia kobieta, kolejny 67-letni mężczyzna. Schemat działania przestępców w obu przypadkach był podobny. Do mieszkańców dzwoniła osoba, która informowała o spowodowanym wypadku ich najbliższych i potrzebie zebrania pieniędzy. Na szczęście zgłaszający nabrali podejrzeń i nie dali się oszukać. Swoje podejrzenia zweryfikowali u innych członków rodziny, a następnie o próbie oszustwa poinformowali Policję.

W trakcie rozmów ze swoimi bliskimi przypominajmy o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalmy zasady kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby oszuści nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę. Zachowanie ostrożności, pozwoli uchronić seniorów przed utratą oszczędności.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję (po uprzednim rozłączeniu się z rozmówcą) dzwoniąc pod numer 112.

źródło: KPP Brzozów

07-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)