BIESZCZADY: Szlaki drożne. Miejscami zawiane i oblodzone
Wszystkie szlaki na terenie Parku są drożne, miejscami jednak zawiane świeżym śniegiem i oblodzone. W górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki ze względu na świeży opad śniegu, niską temperaturę, silny wiatr i ograniczoną widoczność.
Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana i kształtuje się w granicach od 20 do 40 cm, w miejscach zawietrznych dochodzi 50-60 cm. W najbliższych dniach prognozowane są dalsze opady śniegu. Poruszanie się wymaga odpowiedniego sprzętu (zalecamy posiadanie kijków i raczków). Zachowajmy rozwagę przy planowaniu górskich wędrówek i uwzględnienie wydłużonego czasu przejścia. Pamiętajmy, aby trasę wycieczki dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
Z myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających Park w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został specjalny system oznakowania. Powyżej górnej granicy lasu spotkają Państwo czerwone tyczki z tabliczkami. Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki, przy której Państwo się znajdują. Dlatego prosimy, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie!
foto: Bieszczadzki Park Narodowy
Jednocześnie apelujemy do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.
BdPN
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.