REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Szlaki są w wielu miejscach błotniste i śliskie

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Prosimy o uwzględnienie w czasie wypraw w góry (przyszła już ”Polska Złota Jesień”), że po kilkunastu dniach intensywnych opadów deszczu szlaki są w wielu miejscach błotniste i śliskie.  W związku z intensywnymi opadami, pogorszył się również stan jednego z kilkunastu deszczochronów funkcjonujących w parku w wyższych położeniach górskich. Jest to deszczochron w pobliżu Przełęczy Goprowskiej. Obecnie zostaje wyłączony z użytkowania, ale będzie remontowany.

BdPN przygotowuje się do wyremontowania tzw. „końskiej drogi”, czyli ok. 1,5 km fragmentu trasy (oznakowanej na żółto) prowadzącej do naszego schronu. Ten odcinek pełni wiele funkcji: jest drogą ratowniczą dla GOPR, trasą przeciwpożarową, trasą zaopatrzenia schronu. Jest to również trasa służąca naszemu leśnictwu Osada w celu prowadzenia zabiegów ochrony czynnej, zarówno w lesie jak i na połoninie. Remont polegał będzie na brukowaniu wybranych fragmentów trasy naturalnym kamieniem – piaskowcem i wykonaniem jej odwodnienia. Zacznie się w połowie października. Obecnie trwają procedury przetargowe. Udostępnienie tego odcinka nastąpi po remoncie. Szlak będzie czynny w okresie zimowym. Korzystajcie obecnie prosimy z obejścia do głównego szlaku beskidzkiego kol. czerwonego (wrócił do dawnego przebiegu) – dzięki łącznikowi (kolor zielony).

Szlaki w całym parku są oznakowane zgodnie z instrukcją znakowania szlaków PTKK oraz w uzgodnieniu z tą organizacją. Bezprzedmiotowe jest prowadzenie dyskusji na temat nazewnictwa, w tym naszego schronu. Na drogowskazach dla pokazania związku obecnego obiektu z poprzednim, znakarze PTTK dopisali „2” w uzgodnieniu z Parkiem. W czasie wypraw w góry licencjonowani przewodnicy PTTK (www.bdpn.pl, zakładka turystyka) przybliżą Państwu również definicję schroniska górskiego i podpowiedzą, które obiekty na terenie Bieszczad Zachodnich posiadają taki status.

Schron będzie czynny całą dobę już w październiku (ogłosimy niedługo zasady korzystania z niego). Obecnie trwa rozruch i doposażanie tego miejsca. W obiekcie dyżury ma GOPR, Straż Parku, a na stałe jest 2-osobowa obsługa administracyjna.

Dziękujemy Państwu za wszystkie dobre słowa i komentarze, które otrzymaliśmy po zakończeniu przebudowy tego obiektu.

Dyrekcja BdPN

30-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)