Burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski bez wotum zaufania i absolutorium
SANOK / PODKARPACIE. Burmistrz Tomasz Matuszewski nie otrzymał od Rady Miasta Sanoka wotum zaufania. Radni przyjęli ponadto uchwałę w sprawie nieudzielenia Burmistrzowi Miasta Sanoka absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok.
Przeciwko udzieleniu wotum zaufania zagłosowało 14 radnych: Jerzy Domaradzki, Maciej Drwięga, Konrad Kawa, Bogusław Kmieć, Agnieszka Kornecka-Mitadis, Adam Kornecki, Dawid Lewandowski, Sławomir Miklicz, Grzegorz Nogaj, Grzegorz Pasztyła, Robert Płaziak, Ewa Sieradzka, Anna Szpiech, Krzysztof Wronkowicz. 4 radnych było „za”: Ryszard Karaczkowski, Łukasz Łagożny, Andrzej Romaniak, Henryka Tymoczko. 1 osoba wstrzymała się od głosu: Wanda Kot. Nieobecni: Grzegorz Kozak, Łukasz Radożycki.
Za nieudzieleniem Burmistrzowi Miasta Sanoka absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok zagłosowało 14 radnych: Jerzy Domaradzki, Maciej Drwięga, Konrad Kawa, Bogusław Kmieć, Agnieszka Kornecka-Mitadis, Adam Kornecki, Dawid Lewandowski, Sławomir Miklicz, Grzegorz Nogaj, Grzegorz Pasztyła, Robert Płaziak, Ewa Sieradzka, Anna Szpiech, Krzysztof Wronkowicz. 4 było przeciw: Ryszard Karaczkowski, Łukasz Łagożny, Andrzej Romaniak, Henryka Tymoczko. A 1 osoba wstrzymała się od głosu: Wanda Kot. Nieobecni: Grzegorz Kozak, Łukasz Radożycki.
WYKAZ GŁOSOWAŃ PODCZAS SESJI ABSOLUTORYJNEJ – pdf.
Po sesji, do wyników głosowania, odniósł się w mediach społecznościowych, Tomasz Matuszewski.
– (…) Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że jest to decyzja polityczna, a nie wynik rzetelnej i merytorycznej oceny mojej pracy.
Niektórzy radni usilnie próbują przedstawić mnie i moją pracę w jak najgorszym świetle. Nie potrafią przy tym przedstawić merytorycznych argumentów, a ich retoryka sprowadza się do uporczywego negowania mojej działalności, niejednokrotnie też, zaprzeczania oczywistym faktom. Wszystko to Szanowni Państwo, gra polityczna o bardzo wątpliwych walorach, obliczona, jak już Państwu sygnalizowałem w dniu wczorajszym na wprowadzenie w Sanoku zarządu komisarycznego i przedterminowych wyborów na Burmistrza.
Wielokrotnie od czasu wyborów proponowałem radnym wszystkich opcji współpracę na rzecz i dla dobra Sanoka. Niestety, spotkałem się wyłącznie z odmową, a aktualne wydarzenia wszystkim nam obrazują i tłumaczą dlaczego. Większość radnych nie chce współpracy z Burmistrzem, co traktuję jako przejaw braku poszanowania dla demokracji i demokratycznego wyniku wyborów.
Szczerze ubolewam. że małostkowość, koniunkturalizm, prywatne cele polityczne i zwykłe politykierstwo biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i wspólnym dobrem nas, wszystkich sanoczan. Deklaruję po raz kolejny chęć i wolę współpracy z wszystkimi bez wyjątku radnymi dla dobra Sanoka. Jestem i będę w tym stanowisku konsekwentny. Informuję przy tym Państwa, że zamierzam się odwołać od podjętych dziś przez Radę Miasta Sanoka uchwał i wykazać, że motywem ich podjęcia były wyłącznie względy, o których mowa powyżej – czytamy m.in. na profilu Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski – Mieszkańcy.
– Rada tej kadencji oceniła bardzo merytorycznie wykonanie budżetu za 2023 rok. Dodam, że do opinii Komisji Rewizyjnej, przychyliła się Regionalna Izba Obrachunkowa. Radni pracowali nad absolutorium bardzo szczegółowo. Znaleźliśmy wiele aspektów, które wskazywały na to, że to absolutorium nie powinno być udzielone – mówi Sławomir Miklicz, przewodniczący Rady Miasta Sanoka.
– Co do zdania burmistrza, że ta decyzja to politykierstwo, chęć pokazania burmistrza w złym świetle, czy doprowadzania do zarządu komisarycznego, to jest to absolutna bzdura. Nikt takich planów nie ma. Przynajmniej ja o takich planach nie słyszałem. Burmistrz musi pogodzić się z faktem, że ta rada podchodzi bardzo merytorycznie do swojej pracy. Niestety nie jest to czas, jak w poprzedniej kadencji, kiedy burmistrz miał radnych, którzy wszystko mu przegłosowywali. Merytoryczne ocenienie budżetu wzięło górę. Wynik głosowania wyraźnie wskazuje na to, że to wykonie budżetu nie było do końca właściwe – podkreśla przewodniczący. i dodaje: – Miasto jest przyparte do muru jeżeli chodzi o finanse. Nie jest to efekt ostatniego miesiąca czy dwóch ostatnich, tylko efekt działań ostatnich lat i niewłaściwej polityki finansowej, o której mówiliśmy.
Jakie konsekwencje pociąga za sobą brak wotum zaufania i nieudzielenie absolutorium?
– Ustawa o samorządzie gminny mówi wyraźnie. Nieudzielnie absolutorium w ciągu 9 miesięcy od wyborów i 9 miesięcy przed wyborami, nie niesie za sobą skutków prawnych. Jeżeli burmistrz mówi o zagrożeniach referendalnych to jest to bzdura. Jeżeli mówimy o zarządzie komisarycznym, to nie jest to decyzja Rady Miasta. Komisarza może go wprowadzić RIO, jeżeli stwierdzi, że władza wykonawcza, nie jest w stanie realizować podstawowych zadań miasta – wyjaśnia Sławomir Miklicz.
fot. nagłówek: UM Sanok (1), arch. prywatne (1), arch. red. (1)
Przebieg całej sesji absolutoryjnej z dnia 27 czerwca 2024 publikujemy poniżej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.