REKLAMA
REKLAMA

Co ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości? PROKURATURA zadecydowała

Warszawska Prokuratura Okręgowa podjęła decyzję w sprawie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Jej zdaniem nie ma podstaw, aby delegalizować Stowarzyszenie. Wnioski w sprawie złożone przez Koalicję Obywatelską zostały rozpatrzone negatywnie.

Jakiś czas temu Koalicja Obywatelska złożyła do prokuratury pisma w których posłowie i senatorowie twierdzili, że w czasie Marszu Niepodległości mają miejsce czyny zakazane. W trakcie przemarszu miałoby dochodzić m.in. do propagowania totalitaryzmu przez uczestników, jak i do nawoływania do nienawiści. Zdaniem KO, dochodzi także do „rażących naruszeń prawa”, których dopuszcza się samo kierownictwo Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie negatywnie rozpatrzyła wnioski o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Jak podkreślono, szczegółowa analiza dostępnych materiałów wykazała brak podstaw do skierowania przez prokuraturę wniosku do sądu. Wskazano przy tym, że w sprawach dotyczących „propagowania totalitaryzmu” w ostatnich latach postanowiono o odmowie wszczęcia postępowania. Sprawy były również umarzane. Czyny objęte tymi postępowaniami odnoszą się bowiem jedynie do zachowań osób fizycznych, nie stowarzyszeń.

– Konstrukcja odpowiedzialności karnej przyjęta w Kodeksie karnym obejmuje wyłącznie osoby fizyczne, nie zaś osoby prawne, czy jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego, albowiem nie jest osobą fizyczną, która podlega odpowiedzialności karnej – przekazała prokuratura.

Wreszcie orzeknięto, że cele oraz działalność Stowarzyszenia Marsz Niepodległości nie naruszają konstytucji.

– Przeanalizowane dokumenty Stowarzyszenia m.in. statut oraz program prowadzą do przeciwnych wniosków. Program nie zakłada ani totalitarnych metod, ani praktyk właściwych dla wskazanych reżimów. Również działalności Stowarzyszenia nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa. Analiza dokumentów Stowarzyszenia prowadzi do wniosku, że cele Stowarzyszenia i jego działalność polegają na promocji postaw i zachowań patriotycznych. Celem Stowarzyszenia jest m.in. promowanie obchodów Święta Niepodległości – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Zobacz także:

22-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)