REKLAMA
REKLAMA

Dyr. Płaziak: Skierujemy na oddział covidowy najlepszych lekarzy. Otwiera się nowy oddział w Lesku

LESKO / PODKARPACIE. W piątek wojewoda podkarpacki wydała decyzję o utworzenia oddziału covidowego w Szpitalu Powiatowym w Lesku. Pierwsi pacjenci trafią do niego w najbliższą środę.

Dorota Mękarska

Na potrzeby nowego oddziału covidowego jest przystosowywany były oddział rehabilitacji, który na wskutek zmian w leskim szpitalu został przeniesiony w inne miejsce. Pozostała po nim wolna przestrzeń, która teraz będzie wykorzystana do leczenia chorych na COVID-19.

Oddział zapewni płynność działania leskiemu szpitalowi

Wojewoda wydała decyzję w piątek, ale zorganizowanie oddziału na 28 łóżek przez weekend graniczyło z cudem. Oddział ruszy więc w środę.

Jak podkreśla Robert Płaziak, dyr. SP ZOZ w Lesku, oddział będzie generalnie działał jako buforowy, czyli będą do niego trafiać zakażeni pacjenci z leskiego szpitala, których do tej pory lecznica musiała odsyłać do innych placówek. Teraz będą hospitalizowani na miejscu.

Oddział zapewni i poprawi płynność funkcjonowania naszego szpitala – podkreśla menadżer.

To jednak nie znaczy, że do Leska nie będą trafiać pacjenci z innych powiatów. W razie potrzeby chorzy mogą być dowożeni z całego województwa.

Oddział wewnętrzny trwa na posterunku

Aktualnie trwa wyposażanie oddziału w niezbędny sprzęt, a personel medyczny jest w trakcie szkolenia. Wdrażane są procedury i ściągane konieczne leki.

Skierujemy na oddział najlepszych lekarzy. Myślę, że pacjenci będą mieć u nas dobrą opiekę, nie odbiegającą standardem od innych oddziałów covidowych w województwie – dodaje dyr. Płaziak.

Warto podkreślić, że powstanie oddziału covidowego w leskim szpitalu nie wiąże się z wygaszeniem innego oddziału. W Lesku pozostanie oddział wewnętrzny, który w tej chwili jest jedynym na posterunku na obszarze dwóch powiatów, czyli sanockiego i leskiego.

Nasz szpital zdobył się na olbrzymi wysiłek, bo dokłada jeszcze jeden oddział, a nie wygasza wewnętrznego – podkreśla dyrektor. – Personel stara się jak może, by w tak krótkim czasie zorganizować oddział covidowy. Powinien za to nagrodę Nobla dostać – dodaje żartem.

Oddział jak już wspomniano, będzie liczył 28 łóżek, w tym jedno stanowisko z respiratorem.

W Sanoku coraz tłoczniej

Powoli zapełni się natomiast oddział covidowy w sanockim szpitalu. Na 131 łóżek, dzisiaj rano zajętych było już 125. Pod respiratorami leży 14 pacjentów. Ich stan można określić jako ciężki.

Jak podkreśla Grzegorz Panek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku, 90 % pacjentów, którzy w tej chwili są hospitalizowani w Sanoku z powodu COVID-19, nie było zaszczepionych.

Zdjęcie poglądowe / archiwum redakcji

15-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)