REKLAMA
REKLAMA

Elektryk lub hybryda – ile kosztuje OC?

Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników. Czy to oznacza, że różne będą ceny polisy samochodu z silnikiem hybrydowym lub elektrycznym? Poznaj kalkulacje i sprawdź, jak rodzaj silnika wpływa na wysokość składki.

Chociaż drastyczne podwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dawno już za właścicielami pojazdów, wysokość składki nadal jest spora – średnio trzeba zapłacić nawet 1000 zł. Dotyczy to jednak głównie samochodów benzynowych i diesli. Nieco inaczej może być w przypadku pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Poniżej prezentujemy kalkulacje składek dla tego typu aut – na podstawie danych dostępnych w serwisie porównywarkowym https://rankomat.pl.

OC dla samochodu hybrydowego

Załóżmy, że jesteś mężczyzną. Masz 35 lat, a prawo jazdy otrzymałeś 16 lat temu. Jeździsz Toyotą Auris z 2017 roku (Auris Hybrid 135 Active). Masz 40% zniżki za bezszkodową jazdę. Mieszkasz w Rybniku.

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przedstawia się następująco:

 • AXA Direct – 712 zł (OC + Assistance)
 • Link4 – 730,42 zł (OC + Assistance)
 • Allianz Direct – 860 zł (OC + Assistance)
 • mtu24.pl – 1032 zł (OC)

Różnica między najdroższą a najtańszą ofertą wynosi aż kilkaset złotych.

OC dla samochodu elektrycznego

Załóżmy, że jesteś mężczyzną. Masz 35 lat, a prawo jazdy otrzymałeś 16 lat temu. Jeździsz BMW i3 z 2018 roku (i3 120 Ah). Masz 40% zniżki za bezszkodową jazdę. Mieszkasz w Rybniku.

Ceny polisy OC przedstawiają się następująco:

 • AXA Direct – 516 zł (OC + Assistance)
 • Mtu24.pl – 643 zł (OC)
 • Link4 – 673,87 zł (OC + Assistance)
 • Allianz Direct – 899 zł (OC + Assistance)

OC dla hybryd i aut elektrycznych tańsze od silnika benzynowego?

Ubezpieczenie OC dla samochodów hybrydowych i elektrycznych jest tańsze niż polisa dla pojazdów z silnikiem benzynowym. Trudno jednoznacznie wskazać, z czego wynika taka różnica, ponieważ każdy ubezpieczyciel ustala stawki we własnym zakresie.

Warto przy tym podkreślić, że – niezależnie od wysokości stawki – zakres polisy jest jednakowy. Oznacza to, że – w razie zdarzenia drogowego, w którym jesteś poszkodowanym – możesz liczyć na wypłatę odszkodowania oraz samochód zastępczy. O tym, na jak długo będzie Ci przysługiwał, dowiesz się z tego artykułu https://rankomat.pl/samochod/samochod-zastepczy-oc-jak-dlugo.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto kupić samochód hybrydowy lub elektryczny, dodatkowym argumentem może okazać się wysokość składki.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

26-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)