REKLAMA
REKLAMA

Historyczny dzień w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Aż sześć operacji wykonali jednego dnia lekarze w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie z wykorzystaniem dwóch robotów chirurgicznych da Vinci. To historyczny dzień – powiedział do dziennikarzy dr Paweł Wisz, kierownik centrum, podkreślając, że takie możliwości ma zaledwie kilkanaście ośrodków na świecie.

W tak ważnym dniu do szpitala na briefing prasowy zostali zaproszeni dziennikarze. Spotkali się z nimi: wicemarszałek województwa Piotr Pilch oraz lekarze operujący w centrum na dwóch robotach: dr Paweł Wisz – szef Centrum Chirurgii Robotycznej, a także dr Stefano Puliatti – szef Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr Ruben de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia). Obecny był również dyrektor KSW nr 1 Janusz Ławiński.

– Duża rzecz się dzieje na Podkarpaciu w naszym Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie – powiedział do dziennikarzy wicemarszałek Piotr Pilch, który podkreślił, że tak jak było zapowiadane – samorząd województwa będzie rozwijał chirurgię robotyczną.

– Już wiemy, że jesteśmy czołowym ośrodkiem jeżeli chodzi o chirurgię tego typu w kraju. Tych operacji w naszym centrum jest coraz więcej. Cieszymy się, że mamy świetny personel, który wykonuje operacje nie tylko w sposób profesjonalny, ale ma również uprawnienia do tego, żeby szkolić innych lekarzy. Dla samorządu województwa podkarpackiego, dla radnych i zarządu nie ulega wątpliwości, że to jest kierunek medycyny – powiedział wicemarszałek Pilch.

Piotr Pilch dodał, że rozwój nowoczesnej chirurgii robotycznej wpisuje się także w inteligentne specjalizacje województwa. Zadowolenia podczas konferencji nie krył szef Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej, dr Paweł Wisz:

– Wykonujemy aż sześć zabiegów. Są one wykonywane na dwóch robotach w dwóch salach operacyjnych. Na jednej mamy podwójną konsolę, więc pokazujemy jak powinno w przyszłości wyglądać takie szkolenie.

Szef centrum robotycznego dodał, że taka liczba zabiegów jednego dnia jest możliwa do przeprowadzenia w kilkunastu ośrodkach na świecie.

– Chcieliśmy pokazać, jak powinien wyglądać taki ośrodek robotyczny na europejskim poziomie. To nie jest tylko robot, to są także ludzie, personel który to wykonuje. I dzięki doświadczeniu i odpowiednim szkoleniom możemy zaprezentować jak taki ośrodek robotyczny powinien funkcjonować – dodał dr Paweł Wisz.

Operujący w Rzeszowie w KSW nr 1 lekarze Stefano Puliatti i Ruben de Groote również podkreślali, że przy tego typu operacjach niezwykle ważne są szkolenia pod okiem specjalistów. To pozwala na zawodowy rozwój i duże umiejętności nawet w młodym wieku.

– Jeżeli chirurdzy są dobrze wyszkoleni, mogą wykonywać skomplikowane procedury i brać odpowiedzialność za pacjentów. Podstawą jest dobre przygotowanie do obsługiwania robotów medycznych, które są skomplikowane w obsłudze, ale my robimy takie operacje w Orsi Academy pod okiem prof. Mottrie – mówił dr Stefano Pulatti.

– Reprezentujemy nowe pokolenie chirurgów, chirurgów operujących na robotach medycznych. To, że jesteś młody nie znaczy, że nie jesteś utalentowany, najważniejszym warunkiem jest dobre wyszkolenie – powiedział dr Ruben de Grote.

Operacjom zostało poddanych pięciu pacjentów cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego. U szóstego pacjenta usunięto podczas operacji robotem da Vinci guz nerki. Operacje trwały od 1,5 do 2 godzin. Operacje wykonał dr Paweł Wisz – kierownik centrum w Rzeszowie przy udziale urologów, doświadczonych operatorów da Vinci: dr. Stefano Puliattiego – szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia). Operacje robotem pozwalają skrócić czas minimum i redukują ryzyko wystąpienia powikłań, dzięki czemu pacjent szybko opuszcza szpital.

Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej zostało poświęcone przez biskupa Kazimierza Górnego. W uroczystości uczestniczyła między innymi: poseł Fryderyk Kapinos, wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

W w tym samym dniu Rzeszowie odbyła się konferencja konsorcjum kliniczno-naukowego. Tworzą go szpitale kliniczne z kraju realizujące procedury robotyczne. Do Rzeszowa na merytoryczne spotkanie przyjechali specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie.

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie rozpoczął realizację procedur robotycznych w maju 2021 r. w ramach współpracy z zewnętrzną firmą. Narzędzia do operacji finansowane są z dotacji udzielonej szpitalowi przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które w pierwszym kwartale wykonały 415 zabiegów. Ośrodek w KSW nr 1 – działający od maja – wykonał 71 operacji.

Monika Konopka
Mateusz Romankiewicz
Biuro Prasowe UMWP


28-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)