REKLAMA
REKLAMA

Jak korzystać z Internetowego Konta Pacjenta?

Od roku 2019 medycyna w podstawowej opiece zdrowotnej poszła znacząco do przodu. Została zrewolucjonizowana przez elektroniczne recepty, zwolnienia oraz wizyty lekarskie. Brak fizycznego kontaktu z lekarzem może powodować u pewnych pacjentów dyskomfort oraz obawę przed zgubieniem danych i zaleceń lekarskich, na przykład recept. Jest to jednak niesłuszna obawa. Tu z pomocą przychodzi Internetowe Konto Pacjenta w skrócie IKP. Internetowe Konto Pacjenta to rewolucyjny system wykorzystywany w ochronie zdrowia, świadczący medyczne usługi cyfrowe. Jest to bardzo wygodne narzędzie, które pozwala na zebranie wielu ważnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta w jednym miejscu. Korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta jest całkowicie darmowe, a wszelkie dane dostępne na stronie oraz korzystanie z serwisu są bezpieczne.

Jakie informacje dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta?

W serwisie zapisują się każda wystawiona na dany PESEL e-recepta, a także informacje o stanie ich zrealizowania, bądź częściowego zrealizowania. Na koncie zapisane jest również  nazwa leku oraz jego dawkowanie. W innej zakładce znajdziesz historię swoich wizyt lekarskich u lekarza, bez względu na to czy leczysz się na Narodowy Fundusz Zdrowia, czy też prywatnie. Wszelkie informacje na temat pomocy medycznej, jaka została Ci udzielona, również dostępna jest na Twoim IKP. Zapisują się tam także informacje o wystawionych skierowaniach na badania specjalistyczne oraz skierowania do sanatorium oraz o szczepieniach. Na Internetowym Koncie Pacjenta wyświetlą się także wszelkie recepty, skierowania i zwolnienia wystawiane za pośrednictwem serwisów medycznych.

Możliwe jest także zapoznanie się z historią leczenia osoby bliskiej, która upoważniła Cię do udostępnienia takich informacji. Każdy rodzic posiadający prawa rodzicielskie może także dysponować informacjami medycznymi swojego dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Inne usługi na IKP

Za pośrednictwem serwisu zapoznasz się nie tylko z informacjami dotyczącymi Twojego stanu zdrowia. Możesz także dokonać zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, wypełnić upoważnienie do odbioru Twoich recept oraz wyglądu do informacji na temat twojego stanu zdrowia i Twojej dokumentacji medycznej. Możesz także zgłosić wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także uzyskać samodzielnie skierowania na badania w ramach programu ‚Profilaktyka 40+’.

Jak skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta?

Każda pełnoletnia osoba może skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta. Warunkiem skorzystania z serwisu jest posiadanie numeru PESEL, a aby się zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta musisz potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Możesz to zrobić poprzez profil zaufany lub przez usługę bankową moje ID lub e-dowód.

Korzystanie z usług cyfrowych dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej jest bardzo wygodne. Nie ma możliwości byś zgubił receptę czy skierowanie. W każdej chwili możesz powrócić do historii swojego leczenia, a także sprawdzić, co wpisał w historię choroby Twój lekarz. Logowanie do IKP jest bardzo proste i nie wymaga wychodzenia z domu. Cyfrowe usługi medyczne to bez cienia wątpliwości przyszłość służby zdrowia, która od lat jest przeciążona. Nowe technologie usprawniają system opieki zdrowotnej, a także poprawiają jakość oferowanych usług, co wspiera pacjentów w aktywnym wpływaniu na stan swojego zdrowia.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)