REKLAMA

Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Zawód przedstawiciela handlowego może kojarzyć się z akwizytorem, domokrążcą, wędrownym sprzedawcą, który potrafi najzwyklejszy towar przedstawić jako coś wspaniałego i niezbędnego i sprawić, że klient go kupi. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ przedstawicielem handlowym może zostać osoba o wyjątkowych umiejętnościach sprzedażowych i specyficznych kompetencjach.

Kto może zostać przedstawicielem handlowym?

Przedstawicielem handlowym może zostać osoba komunikatywna, która z łatwością nawiązuje relacje niezbędne do osiągnięcia sukcesu sprzedażowego. Konieczna jest również umiejętność przekonywania i negocjacji. Osoby posiadające takie cechy doskonale czują się w pracy przedstawiciela handlowego. Są też tacy, którzy nie przepracowaliby w tym zawodzie ani jednego dnia.

Przedstawiciel handlowy musi być także odporny na stres, posiadać bardzo dobrą kondycję psychiczną, aby móc pracować pod presją nie tylko czasu, lecz również wyniku sprzedażowego. W tym zawodzie obserwuje się również niekiedy wysoki stopień rywalizacji pomiędzy pracownikami.

Inne predyspozycje przedstawiciela handlowego to dobra organizacja czasu, samodzielność, logiczne myślenie, wysoka motywacja, upór i wytrwałość w dążeniu do celu. Przedstawiciel powinien posiadać prawo jazdy i lubić podróże, ponieważ praca ta wiąże się z częstymi zmianami miejsca pobytu, nocowaniem w hotelach.

Zadania przedstawiciela handlowego

Przedstawiciel handlowy odpowiedzialny jest za pozyskiwanie klientów dla przedsiębiorstwa i ich obsługę. Ma za zadanie sprzedawać oferowane przez zatrudniającą go firmę towary lub usługi. Praca przedstawiciela handlowego w Rzeszowie jest łatwa do znalezienia, na to stanowisko rekrutuje mnóstwo różnych firm, z których każda chce sprzedać własny produkt. To właśnie przedstawiciel handlowy ma zadbać o osiąganie zakładanych poziomów miesięcznej sprzedaży, czyli tzw. targetów sprzedaży.

Do obowiązków przedstawiciela handlowego należy zazwyczaj:

  • obsługa klienta na wyznaczonym terenie,
  • podtrzymywanie relacji z dotychczasowymi klientami,
  • merchandising, czyli postępowanie mające na celu podniesienie poziomu sprzedaży,
  • budowanie dystrybucji,
  • monitorowanie działań konkurencji,
  • budowanie wizerunku firmy.

Praca przedstawiciela handlowego w praktyce

W rzeczywistości specyfika pracy przedstawiciela handlowego jest różna w zależności od zatrudniającej go firmy i branży, w której działa, lecz są również cechy wspólne tego stanowiska. Przedstawiciel raczej nie spędza czasu w biurze, lecz wychodzi do klientów. Spotyka się z nimi w ich biurach lub domach, stale przemieszcza się z miejsca na miejsce. Aby sprzedać produkt lub usługę, musi najpierw znaleźć klienta, a następnie przekonać go do zakupu. Często musi analizować rynek pod względem zapotrzebowania na dany towar. Przedstawiciel handlowy to osoba otwarta, która jest w stanie nawiązać, a później podtrzymywać relacje biznesowe z klientami. Pracodawcy oferują swoim przedstawicielom handlowym samochody służbowe oraz sprzęt potrzebny do pracy, jak laptop czy telefon.

Artykuł sponsorowany

16-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: