REKLAMA
REKLAMA

Jest zgoda na pobieranie i przeszczepianie krwiotwórczych komórek macierzystych

RZESZÓW / PODKARPACIE. Klinika Hematologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina  w Rzeszowie (KSW1) uzyskała pozwolenia Ministra Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej i szpiku. Pozwolenia Ministra Zdrowia przyznawane są na 5 lat.

Zgody dotyczą pobierania od żywego dawcy oraz przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych zarówno w układzie autologicznym (dawcą dla siebie jest sam Pacjent), jak  i allogenicznym (dawcą jest inny człowiek – może to być albo osoba spokrewniona z Pacjentem, albo niespokrewniona). Dodatkowe zgody dotyczą szeregu czynności przeprowadzanych w Banku Komórek Krwiotwórczych Kliniki Hematologii KSW1: gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i szpiku.

W praktyce oznacza to możliwość leczenia chorych na nowotwory hematologiczne za pomocą przeszczepień komórek macierzystych. – Pomimo zgód wydanych przez Ministra Zdrowia, w chwili obecnej jest to możliwość w znacznej mierze teoretyczna – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz, Kierownik Kliniki Hematologii KSW1. – Z powodu niedoboru łóżek hematologicznych w województwie podkarpackim, łóżka przeszczepowe Pododdziału Transplantacji Komórek Krwiotwórczych Kliniki Hematologii KSW1, są wykorzystywane do prowadzenia intensywnego leczenia chemioterapeutycznego, przede wszystkim u chorych  z ostrymi białaczkami, a kolejni zapisani chorzy czekają w kolejce na przyjęcie do leczenia hematoonkologicznego. Jak się wydaje, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby dostępnych łóżek hematologicznych w województwie.

Dodajmy, że od października 2020 roku, Klinika Hematologii KSW1 funkcjonuje w nowym, supernowoczesnym budynku. Liczy 29 łóżek i 8 stanowisk do udzielania świadczeń  w trybie hospitalizacji dziennej. Na dzień dzisiejszy wszystkie łóżka są zajęte.

Zdjęcie poglądowe. Archiwum DKMS

materiały nadesłane

21-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)