REKLAMA
REKLAMA

Jubileusz 150. rocznicy otwarcia tunelu kolejowego (FOTO)

GMINA KOMAŃCZA / PODKARPACIE. W minioną sobotę 29 czerwca 2024 r. w Łupkowie obchodzono Jubileusz 150. rocznicy otwarcia tunelu kolejowego pod Przełęczą Łupkowską.

Jubileusz zorganizowało Stowarzyszenie Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii, przy współpracy z Gminą Komańcza, SKPL – z pasji do kolei, Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, Kołem Łowieckim „KNIEJA” Komańcza oraz Stowarzyszeniem Sportowo – Rekreacyjnym Żbik Komańcza.

Z okazji jubileuszu tunelu kolejowego, podróżnych do Łupkowa przywiozły dwa składy pociągów specjalnych – „Przełęcz” oraz „Osławica”.

Turyści pieszo oraz na rowerach przeszli i przejechali całą długość tunelu docierając szlakiem do granicy ze Słowacją. W trakcie pieszo-rowerowego rajdu, Grzegorz Gąska szerzej przedstawił historię tunelu, opowiadając wiele ciekawych wątków związanych z obiektem.

Miłym zaskoczeniem w drodze powrotnej na szlaku było spotkanie z dwoma sympatycznymi bieszczadzkimi niedźwiedziami, które przybyły z wizytą do Łupkowa za sprawą Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem Cisna.

Po powrocie na stację kolejową na wszystkich czekał poczęstunek w formie pieczonego dzika i chleba ze smalcem, które ufundowało Koło Łowieckie „Knieja” w Komańczy, oprócz tego każdy mógł upiec sobie kiełbaskę na ognisku. Dzięki uprzejmości Starosty obce Palota VASIĽA BOMBEROVIČA, uczestnicy wydarzenia mogli posilić się smacznym gulaszem i słowackim chlebem.

W tym dniu nie zabrakło także atrakcji dla dzieci przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy w postaci waty cukrowej, popcornu, malowania twarzy oraz zimnej granity, którą najmłodsi mogli pić do woli dzięki uprzejmości Koło Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie. Stowarzyszenie Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii przygotowali dla dzieci niezwykłą niespodziankę, którą była Piana Party oraz pakiety z upominkami.

W trakcie wydarzenia swoje stoiska z rękodziełem i regionalnymi produktami zaprezentowali lokalni wystawcy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie.

Podczas Jubileuszu podziwiać można było artefakty wojenne prezentowane przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja” oraz wystawę zdjęć archiwalnych, którą przygotowali organizatorzy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i świętowanie wraz z nami tego niezwykłego Jubileuszu.

źródło: GOK w Komańczy


02-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)