REKLAMA

Kalkulator zdolności kredytowej – jak z niego korzystać, aby odnieść sukces?

 „Wniosek rozpatrzony negatywnie” – to najgorsza wiadomość zwrotna, jaką może uzyskać konsument ubiegający się o kredyt hipoteczny. Oznacza to, że bank odmawia przyznania środków potrzebnych na zakup mieszkania oraz… obniża szansę udzielenia ich w przyszłości. To potężny cios, który skutecznie psuje plany życiowe – na szczęście da się go uniknąć; podczas analizy własnej sytuacji ekonomicznej wystarczy użyć kalkulatora zdolności kredytowej.

Kalkulator zdolności kredytowej – pomocne narzędzie, które pozwala obliczyć szansę uzyskania kredytu

Kalkulator zdolności kredytowej to narzędzie, które powinno zostać wykorzystane w pierwszej kolejności przez każdego, kto jest zainteresowany uzyskaniem pożyczki – pozwala on ocenić szansę na osiągnięcie sukcesu, a nawet obliczyć dokładną kwotę maksymalną potencjalnego zobowiązania finansowego.

Jakie czynniki uwzględniają darmowe kalkulatory internetowe? Są to między innymi:

  • dochód – pieniądze, które wpływają regularnie na rachunek bankowy konsumenta (np. z tytułu pensji lub renty);
  • wydatki – środki, które służą do uregulowania stałych opłat cyklicznych (np. czynsz i rachunki);
  • inne zobowiązania finansowe – pozostałe produkty bankowe, między innymi kredyty, pożyczki, karty kredytowe;
  • stopa procentowa – wskaźnik wpływający na wysokość odsetek, a tym samym na całkowity koszt kredytu i wielkość rat;
  • okres kredytowania – okres, w którym kredytobiorca zamierza opłacić nowe zobowiązanie (wyrażany w miesiącach).

Narzędzie dostarcza oceny szacunkowej, która nie jest wiążąca – rzeczywista decyzja dotycząca udzielenia kredytu zależy od wybranego banku, który przeprowadzi kompleksową analizę sytuacji finansowej klienta (wykorzystującej więcej szczegółowych informacji i danych).

W jaki sposób skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej?

Istnieje kilka sposobów na korzystanie z tego narzędzia np. można użyć kalkulatora zdolności kredytowej, żeby oszacować, jaki kredyt można dostać w banku – wystarczy wpisać dane dotyczące:

  • dochodów netto;
  • sumy rat innych kredytów;
  • sumy kosztów utrzymania;
  • preferowany okres spłaty;
  • oprocentowanie znalezionej oferty.

Przykładowo, osoba zarabiająca 3 000 zł netto miesięcznie (która nie ma żadnych innych zobowiązań finansowych, a jej wydatki utrzymania się wynoszą 1 000 zł) dysponuje zdolnością kredytową, która pozwoliłaby wnioskować o kredyt hipoteczny w wysokości około 170 000 zł.

Wiedza o swojej dokładnej zdolności kredytowej pozwala podjąć trafne działania w celu polepszenia swojej sytuacji życiowej – może okazać się, że osiągnięcie pensji potrzebnej do uzyskania kwoty umożliwiającej zakup mieszkania… będzie wymagać podjęcia aktywnych działań służących zdobyciu awansu lub zmiany stanowiska pracy.

Czy istnieją inne kalkulatory, które pomagają podczas korzystania z różnych produktów finansowych?

Kalkulatory kredytowe nie są jedynymi narzędziami, których istnienie pomaga potencjalnemu kredytobiorcy w podjęciu lepszych, odpowiedzialnych decyzji na temat korzystania z różnorodnych produktów finansowych. Mogą oni użyć także:

  • kalkulatorów rat;
  • rankingów ofert;
  • spisów najciekawszych promocji;
  • stron internetowych wybranych banków.

Na szczególną uwagę konsumentów zasługują rankingi ofert; pozwalają dowiedzieć się o istnieniu największych okazji bez wychodzenia z domu – kredytobiorca może znaleźć ofertę odpowiadającą jego wymaganiom bez poświęcania swojego czasu wolnego np. na wizyty w placówkach stacjonarnych. Po wstępnym wyselekcjonowaniu interesującej go propozycji wystarczy, że skontaktuje się z przedstawicielami instytucji.

Kalkulator zdolności kredytowej a BIK – czy obliczenia są zawsze trafne?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja działająca na terenie Polski, która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem informacji na temat zadłużenia konsumentów. Zakres jej działań stanowi:

  • zbieranie danych;
  • tworzenie raportów;
  • upublicznianie wybranych historii kredytowych (bankom i instytucjom finansowym lub klientom indywidualnym na ich życzenie).

Dlaczego oceny zdolności kredytowej sporządzane przez kalkulatory internetowe są tylko szacunkowe i niewiążące? Dlatego, że brakuje im kilku kluczowych informacji, takich jak:

  • historia kredytowa;
  • stabilność zatrudnienia (a tym samym finansowa);
  • wiek kandydata.

Przykładowo, istnieją sytuacje, w których potencjalny kredytobiorca nie otrzymałby pożyczki nawet na połowę wnioskowanej kwoty, która według kalkulatora byłaby w zasięgu możliwości. Wystarczy, że przekroczył on pewny próg wiekowy (najczęściej powyżej 60 roku życia), jego zatrudnienie nie jest stabilne (umowa-zlecenie), a oprócz tego historia kredytowa wskazuje, że zdarzało mu się mieć opóźnienia w uiszczaniu opłat dotychczasowych zobowiązań – w takim przypadku przedstawiciele banku uznają wysokie zarobki miesięczne za argument nieprzekonujący.

Jak podwyższyć swoją zdolność kredytową?

Podwyższanie zdolności kredytowej jest procesem długotrwałym, którego kredytobiorca powinien podjąć się możliwie jak najwcześniej. Zalecane działania to:

  • budowanie historii kredytowej – dobrym pomysłem zdaje się korzystanie z karty kredytowej lub zaciąganie niewielkich pożyczek (zwiększy to zaufanie banku, który będzie mieć dowód regularnych spłat w postaci historii transakcji);
  • zwiększenie dochodu – sposób, który nigdy nie zawodzi; zarobki mają największy z wszystkich czynników wpływ na to, jaką zdolnością kredytową dysponuje konsument;
  • redukcja zadłużenia – pozbycie się innych długów i karty kredytowej sprawia, że zainteresowany będzie dysponować większą ilością środków finansowych, które mogą posłużyć np. do spłaty pożądanego kredytu hipotecznego.

Ponadto należy pamiętać o tym, aby nie składać kolejnych wniosków kredytowych zbyt często – każda odmowa banku zmniejsza tymczasowo zdolność kredytową, dlatego warto odczekać przynajmniej kilka miesięcy pomiędzy ponownymi próbami.

Podsumowując, aby odnieść sukces podczas korzystania z kalkulatora kredytowego, trzeba zapewnić mu dokładne informacje oraz mieć świadomość, że przedstawiany przez niego wynik jest jedynie szacunkowy.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

19-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)