Kiedy i jak wymienić klocki hamulcowe
Klocki hamulcowe mogą wydawać się jedną z najprostszych części w twoim samochodzie. Dosłownie po prostu wykorzystują tarcie do spowolnienia albo obręczy koła, albo przymocowanej do niej tarczy (jak w hamulcu tarczowym). Ale niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z hamulcami tarczowymi, czy obręczowymi, w rzeczywistości istnieje wiele możliwości wyboru pomiędzy trwałością, modulacją prędkości i kompatybilnością z obręczami, z których wszystkie mogą stanowić ogromną różnicę w Twojej jeździe.
Głównym wyzwaniem, jakie musi pokonać każdy klocek hamulcowy, jest odprowadzanie ciepła. Tarcie podczas hamowania zamienia energię kinetyczną w energię cieplną, co powoduje spadek prędkości (który zwykle odczuwamy) i wzrost temperatury (którego zwykle nie odczuwamy). Klocki hamulcowe, które nie są w stanie rozproszyć generowanego przez siebie ciepła, będą co najmniej słabe, a w niektórych przypadkach mogą rozgrzać felgę do punktu, w którym opona może pęknąć, lub wypaczać metalowy wirnik hamulca tarczowego, obie sytuacje są niebezpieczne.
Klocki hamulcowe często mają wbudowane specjalne podkładki, które celowo powodują odgłos tarcia, gdy się zużywają, aby ostrzec kierowców, że należy je jak najszybciej wymienić. Jeśli klocki hamulcowe będą nadal szlifować, odsłonięty metal zacisku może wyciąć kanał w wirniku. Jeśli dojdzie do takiego uszkodzenia, cały wirnik musi być albo wymieniony, albo rozkręcony. Mechanicy mogą zetrzeć cienką warstwę metalu z wirnika, aby usunąć drobne rowki. Ponieważ jednak nowe wirniki są stosunkowo niedrogie, wielu mechaników zaleca ich całkowitą wymianę. Nowe klocki hamulcowe można wymienić w ciągu kilku godzin, jeśli właściciel ma narzędzia i cierpliwość do wykonania tej pracy. Ważne jest, aby zastosować specjalny smar pomiędzy nowymi klockami a zaciskami, aby uniknąć ohydnego hałasu zgrzytania. Zaciski mogą być również zmuszone do ponownego ustawienia, aby dostosować grubość nowych klocków.
Ogólnie rzecz biorąc, pierwszą wskazówką, jaką zauważy każdy kierowca, jest pisk, piski lub wycie, gdy hamulce są zaangażowane. Ten dźwięk jest spowodowany przez mały, metaliczny wskaźnik podkładki, który jest osadzony w klocku hamulcowym właśnie w tym celu. Jeśli słyszysz go regularnie podczas hamowania, prawdopodobnie nadszedł czas, aby oddać samochód do specjalisty od hamulców na przegląd.
Obraz klocków hamulcowych z czesciauto24.pl
Jeśli twoje klocki hamulcowe są całkowicie uszkodzone, oto kroki, aby zmienić je samodzielnie bez kosztów:
Zdejmij koła i śrubę ślizgową. Poluzuj nakrętki mocujące na kole. Następnie podnośnik do samochodu i umieścić stojak jack pod ramą samochodu. Opuścić podnośnik, tak aby jego ciężar spoczywał na podstawce. Całkowicie odkręcić nakrętki mocujące i zdjąć koło. Teraz masz dostęp do zespołu hamulcowego i można bezpiecznie dotrzeć pod samochód. Znajdź dwie śruby ślizgowe, które utrzymują zacisk hamulcowy na miejscu.
Usuń stare klocki hamulcowe i wsuń nowe klocki hamulcowe. Po prostu wysuń stare klocki hamulcowe, Zawsze wymieniaj stary hamulec. Wsuń nowe klocki na miejsce. Nowe klocki wsuwają się na miejsce tak samo łatwo, jak stare, gdy wyszły, choć czasami nowe zaciski będą ciaśniejsze. Uszy nowych klocków powinny ładnie wpasować się w miejsce na smarze, który zastosowałeś.
Zanim będzie można opuścić zacisk na miejsce, tłoczki te muszą zostać cofnięte, tak aby prześwitywały nowe, grubsze klocki hamulcowe.
Ustawić zacisk i ponownie zamontować śrubę ślizgową. Przy cofniętych tłoczkach zacisk powinien prześlizgnąć się przez klocki z niewielkim wysiłkiem. W niektórych przypadkach zacisk jest ciasno spasowany i ślizga się na nowo zamontowanych klockach hamulcowych.
Po wymianie klocków hamulcowych należy wykonać jazdę próbną w bezpiecznych warunkach, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo, zachowując szczególną ostrożność podczas kilku pierwszych zatrzymań. Bądź świadomy, że pedał hamulca może mieć wyższy punkt zaczepienia. Szybko przyzwyczaisz się do tej zmiany. Ciesz, się korzystając z nowych hamulców. Wiedząc, że teraz są grube klocki hamulcowe, które zatrzymają Cię bezpiecznie.
materialny nadesłane
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Tagi: klocki hamulcowe