REKLAMA
REKLAMA

KONFEDERACJA: Mieszkaniowa wydmuszka PiS ?

KONFEDERACJA: Mieszkaniowa wydmuszka PiS ?

Dziś odbyła się konferencja prasowa Konfederacji, na której przedstawiciele partii podzielili się pierwszymi eksperckimi analizami dotyczącymi programu kredytu 2% wprowadzonego przez rząd PiS. Niestety, wyniki tych analiz potwierdzają obawy Konfederacji odnośnie szkodliwego wpływu tego programu na rynek mieszkaniowy w Polsce.

Michał Wawer, jeden z przedstawicieli Konfederacji, skomentował wyniki analiz, które wskazują, że ceny mieszkań w największych miastach wzrosły znacząco, a niektóre z nich nawet o 14% w wyniku uruchomienia programu kredytu 2%.

– Za ten program zapłacimy dwa razy. Najpierw zapłacimy w podatkach, bo program ten będzie kosztował 13 miliardów złotych. To przełoży się na wzrost inflacji i cen na półkach sklepowych. Po drugie, zapłacimy wyższe ceny mieszkań, gdyż ten program nie tylko nie wspiera zwykłych Polaków, ale korzystają z niego również cudzoziemcy – podkreślił Wawer.

Witold Stoch zauważył, że zarówno polityka rządu PiS jak i Unii Europejskiej, szczególnie polityka klimatyczna, przyczyniły się do spadku dostępności i wzrostu cen mieszkań.
– Według danych Eurostatu połowa Polaków wieku 25-34 lata mieszka z rodzicami. Oni w większości nie mają szans na kredyt przy obecnych cenach mieszkań. W wyniku tego zaproponowane przez rząd PiS rozwiązanie – kredyt 2% – okaże się korzystne tylko dla nielicznych, podczas gdy większość obywateli zapłaci za to wysoką cenę w postaci wyższych podatków i droższych mieszkań.

Konfederacja opowiada się za alternatywnym programem, który ma na celu zwiększenie podaży mieszkań i obniżenie ich cen nawet o 30%. Plan ten zakłada m.in. obniżenie kosztów pracy i materiałów, uwolnienie gruntów pod inwestycje, redukcję zbędnych wymogów technicznych i energetycznych, a także ograniczenie biurokracji, która hamuje sektor budowlany.

Przedstawiciele Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec populistycznych rozwiązań, które tylko pozornie rozwiązują problemy mieszkaniowe, a w rzeczywistości negatywnie wpływają na gospodarkę i finanse obywateli. Program Konfederacji stawia na realne rozwiązania, zwiększenie podaży mieszkań i uczynienie ich bardziej dostępnymi dla wszystkich Polaków.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

26-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)