REKLAMA
REKLAMA

Lasy Państwowe dofinansowują remonty mostów w Bieszczadach

Od 2016 roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie dokładają się do remontów dróg wojewódzkich i lokalnych. W tym roku przy udziale funduszy leśnych wyremontowane zostaną mosty na Sanie w Lesku i w ciągu obwodnicy bieszczadzkiej w Jabłonkach.

 

 

Sankcjonuje to porozumienie podpisane 26 maja w siedzibie RDLP w Krośnie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie w sprawie dofinansowania remontów ze środków nadleśnictw Baligród i Lesko oraz z Funduszu Leśnego. W imieniu LP porozumienie podpisali: Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród i Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko, w imieniu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich dyrektor Piotr Miąso, zaś sygnatariuszem z ramienia samorządu województwa podkarpackiego był wicemarszałek Piotr Pilch.

 

W spotkaniu uczestniczyli również: poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, Przewodniczący sejmiku województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz oraz Radne województwa Podkarpackiego Dorota Łukaszczyk i Joanna Bril.

Od 2016 roku w kosztach związanych z modernizacją mostów uczestniczą nadleśnictwa. Dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych w ciągu dwóch pierwszych lat udało się odnowić kilkanaście obiektów. Łączne wsparcie ze strony leśnictwa na infrastrukturę drogową w regionie sięgnęło w 2016 roku kwoty 2,6 mln złotych, w 2017 roku – 3,7 mln złotych. W kolejnych latach podpisywane były umowy na wsparcie remontów mostów w ciągach dróg wojewódzkich, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. W roku 2020 na wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w regionie w zakresie dróg lokalnych Lasy Państwowe przeznaczyły 4,3 mln złotych, na ten rok zaplanowano 2,6 mln.

Podpisana w środę umowa pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego a Lasami Państwowymi zakłada dofinasowanie kwotą 300 tysięcy złotych dalszych prac związanych z modernizacją mostów w Huzelach i między Jabłonkami a Cisną. Montaż finansowy środków budżetu województwa i Lasów Państwowych pozwala na szybszą realizację takich przedsięwzięć. Największe z nich to remont mostu w Huzelach. Natomiast bardzo ważne dla drożności obwodnicy bieszczadzkiej są mosty w Jabłonkach.

Wiemy, jak uciążliwe, zarówno dla miejscowych, jak i turystów, są zwężenia w ciągu obwodnicy bieszczadzkiej. Gospodarując w górach poczuwamy się do inwestowania w infrastrukturę drogową, dzieląc się wypracowanymi środkami i przeznaczając je na zadania najpilniejsze społecznie, a na pewno do takich należą drogi i mosty w Bieszczadach – zaznacza Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie.

Nadleśnictwa nadzorowane przez RDLP w Krośnie, poza wsparciem już opisanym, w roku 2021 dokonują obowiązkowych wpłat na partycypację w budowie, przebudowie lub remoncie dróg publicznych w wysokości 2,6 mln zł, jak również odprowadzają podatek leśny na rzecz samorządów w wysokości 15,3 mln zł.

 

Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


28-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)