REKLAMA
REKLAMA

Łóżka młodzieżowe odpowiednie do pokoju nastolatka

Łóżko do pokoju nastolatka nie tylko musi się podobać młodemu człowiekowi – to wiek, w którym gust rodziców ma drugorzędne znaczenie, ale też spełniać szereg określonych wymogów. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, wybierając łóżko młodzieżowe.

Kiedy trzeba wymienić łóżko w pokoju dziecięcym?

Pierwsze łóżeczko w pokoju dziecięcym wystarcza na około dwa lata. Jeśli na starcie zdecydowaliśmy się na większy model, to nawet trzy. Po tym czasie trzeba podjąć decyzję odnośnie do zakupu kolejnego miejsca do spania. Rodzice stają wówczas przed dylematem, czy kupić od razu łóżko dla nastolatka, czy zdecydować się na mniejsze, tzw. przejściowe, które posłuży około dziesięciu lat.

Co robić? Z jednej strony dziesięć lat to całkiem sporo czasu, z drugiej – minie bardzo szybko. Jeśli w pokoju jest miejsce, warto od razu obejrzeć łóżka młodzieżowe.

Jeśli decydujemy się na łóżko przejściowe, kolejnego zakupu trzeba dokonać, gdy dziecko ma około dwunastu – trzynastu lat. To wiek intensywnego wzrostu i łóżko dziecięce z pewnością stanie się za małe.

Jaki rozmiar łóżka dla nastolatka będzie najlepszy?

Najwęższe modele łóżek dla nastolatków mają 80 cm. Co prawda nasza pociecha wyśpi się na takim łóżku i z pewnością z niego nie spadnie, ale nie ma co ukrywać – nie jest to dużo. Jeśli dziecko ma zwyczaj sypiać z psem lub kotem, może być mu ciasno. Poza tym trzeba pamiętać, że dziewczynki rosną do około piętnastego roku życia, chłopcy do osiemnastego. W tym czasie zmienia się ich figura i waga. Wąskie łóżko może sprawdzić się w przypadku dwunastolatka, ale już dla osoby starszej o pięć lat może okazać się niewystarczające. Dlatego warto od razu postawić na nieco szerszy model. Dobrze sprawdzają się łóżka o szerokości 120 cm.

Jeśli chodzi o długość, to do wyboru mamy dorosłe 200 cm i młodzieżowe 180 cm. Wbrew pozorom w tym wypadku 20 cm to całkiem sporo. Już piętnastolatek może potrzebować łóżka w dorosłym rozmiarze, dlatego lepiej od razu kupić dłuższe łóżko.

Czy rozkładana sofa jest dobrym wyborem do pokoju nastolatka?

Rozkładana sofa to wybór podyktowany najczęściej koniecznością oszczędności miejsca. Takie meble widuje się w bardzo małych pokojach. W ciągu dnia meble jest złożony, dzięki czemu można odzyskać całkiem sporo cennej przestrzeni.

Mogłoby się wydawać, że to optymalne rozwiązanie, ale nie do końca tak jest. Młodzi ludzie bardzo lubią spędzać czas na łóżku, nie tylko w nocy. Także w dzień to miejsce służy im do odpoczynku, czytania książek, rozmawiania przez telefon, pracowania na laptopie lub tablecie, nawet do jedzenia. Jest wielce prawdopodobne, że łóżko będzie rozłożone na stałe na środku pokoju. Jego ścielenie na pewno nie zaliczy się do ulubionych czynności nastolatka. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż takie łóżka nie mają jednoczęściowych materacy, więc komfort spania może nie należeć do najwyższych.

Jeśli w pokoju naprawdę nie ma miejsca na łóżko rozłożone przez cały dzień, warto rozważyć umieszczenie go na antresoli.

Łóżko na antresoli – kiedy się zdecydować na takie rozwiązanie?

Łóżko młodzieżowe na antresoli to rozwiązanie bardzo lubiane przez młodych ludzi, bo w naturalny sposób wyznacza strefę snu i wypoczynku. To rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w niedużych pokojach, w których trudno wygospodarować miejsce na łóżko.

Dół antresoli to najczęściej szafa (dobrze sprawdzi się taka z dużą liczbą głębokich szuflad i szafkami typu cargo, czasem pod łóżkiem organizuje się schowki na większe rzeczy, np. hulajnogę lub deskorolkę) lub biurko. Jeśli pokój zamieszkuje dwóch nastolatków, warto pomyśleć o łóżku piętrowym.

Jeśli w pokoju znajdzie się miejsce, warto rozważyć schody na antresolę. Można je wówczas zabudować szufladami lub schowkami. Gdy miejsca jest naprawdę mało, pozostaje drabinka umieszczona w tylnej części łóżka.

Łóżko z szufladami czy podwójne?

Konstrukcja łóżka dla nastolatka może mieć kilka wariantów:

  • na nóżkach,
  • z szufladami w dolnej części,
  • podwójne z dodatkowym materacem ukrytym w dolnej części. Ta opcja przyda się, jeśli nasz nastolatek lubi przyjmować gości na noc.

Łóżko na nóżkach na pewno ułatwia dbałość o higienę – można łatwo pod nim umyć lub odkurzyć podłogę. Z drugiej strony trzeba liczyć się z tym, że ta wolna przestrzeń szybko stanie się magazynem różnorakich rzeczy, które nie mieszczą się w szafie lub są zbyt często potrzebne, by nastolatek uznał za stosowne schowanie ich.

Lepszym wyborem będzie łóżko z szufladami w dolnej części. Są na tyle pojemne i szerokie, że mogą służyć za bardzo poręczne schowki, nie tylko na pościel.

Podwójne łóżko to sposób na lubiane przez nastolatki spanie u kolegi lub koleżanki. Na to rozwiązanie warto się zdecydować, jeśli w pokoju nie znajdzie się miejsce na składaną sofę dla gości.

Jaki materac kupić dla nastolatka?

Niezależnie od tego, czy kupujemy materac dla dziecka, nastolatka, czy osoby dorosłej, musi on dobrze pełnić swoją funkcję. Wygodny materac to wbrew pozorom nie ten, w którym można się miękko zapaść, ale taki, który utrzymuje kręgosłup w fizjologicznym kształcie niezależnie od przyjętej pozycji do snu.

W sklepach dostępne są materace sprężynowe i piankowe. Te pierwsze są nieco tańsze, ale też mniej praktyczne. Są bardzo ciężkie i raczej nie sprawdzą się w przypadku łóżek na antresoli. Włożenie ich tam, a także zdejmowanie w celu wyczyszczenia lub wywietrzenia mogłoby być kłopotliwe.

Materace z pianki wysokoelastycznej są lepszym wyborem w przypadku nastolatków. Dobrze dopasowują się do krzywizn ciała, są lekkie, można je łatwo zdjąć z łóżka. Także zakładanie prześcieradła z gumką na taki materac jest zdecydowanie łatwiejsze.

O czym warto pamiętać, wybierając łóżko dla nastolatka?

Na koniec garść wskazówek, które powinny ułatwić wybór łóżka dla nastolatka:

  • Proste łóżko z jednolitym zagłówkiem, wywodzące się ze stylu skandynawskiego, będzie lepszą opcją niż to z bogato rzeźbionym wezgłowiem i takimi samymi nóżkami. To nie tylko kwestia estetyki, ale i utrzymania go w czystości. Mało który nastolatek będzie chętnie wycierał z kurzu wszystkie miniaturowe zakamarki.
  • Jeśli decydujemy się na łóżko tapicerowane, trzeba koniecznie dopilnować, by było obite tkaniną, którą w razie potrzeby można łatwo wyczyścić. Najlepiej sprawdzają się uniwersalne, ciemne barwy – szarość, granat, ciemna zieleń, brąz.
  • Podobnie warto zwrócić uwagę na to, czym jest pokryty materac, jeśli decydujemy się na taką opcję. Dla nastolatka warto kupić dodatkowy pokrowiec nieprzepuszczający wilgoci. Takie powierzchnie najłatwiej się czyści.
  • Stelaż łóżka powinien być zrobiony z trwałych i solidnych materiałów. Najlepiej sprawdzi się odpowiedniej grubości drewno.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

23-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym: