REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków. Nasi w akcji! (FOTO)

W gminie Wąsewo w pow. ostrowskim na Mazowszu (4-5 bm.) miały miejsce ćwiczenia ratownicze pk. „Cooperation 2023”, których organizatorem była Komenda Główna PSP oraz Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

W ćwiczeniach udział wzięło 370 ratowników i 113 pojazdów z sześciu państw. Ćwiczyły pododdziały ratownicze Państwowej Straży Pożarnej oraz specjalistyczne grupy ratownicze z Ukrainy, Litwy, Estonii, Mołdawii oraz Rumunii.

Scenariusz ćwiczeń obejmował realizację zadań ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożeń CBRNE, czyli zagrożeń o charakterze chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym, a także doskonalenie współdziałania w zakresie gaszenia wielkopowierzchniowych pożarów lasów z wykorzystaniem m.in. statków powietrznych.

W ćwiczeniach „Cooperation 2023” brali również udział strażacy z Podkarpacia. W ramach Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Przemyśl” na poziomie gotowości nurkowej ABCchem, ćwiczyło 9 strażaków płetwonurków. Z JRG Brzozów udział wzięli: mł. kpt. Rafał Ziemiański i st. asp. Grzegorz Zawada, a z JRG Sanok: mł. asp. Mateusz Kielar i ogn. Wojciech Słysz oraz pięciu strażaków z JRG Przemyśl.

SGRW-N „Przemyśl” jest włączona do centralnego obwodu operacyjnego komendanta głównego. W ramach ćwiczeń podkarpaccy nurkowie prowadzili rozpoznanie pod wodą oraz wydobywali na powierzchnię zatopiony pojazd. Grupa „Przemyśl” jest pierwszą i do tej pory jedyną grupą specjalistyczną w Polsce, która posiada na wyposażeniu sprzęt do pracy w środowisku wodnym skażonym chemicznie lub biologicznie. Podczas tych ćwiczeń zaprezentowany został również pierwszy w historii Państwowej Straży Pożarnej śmigłowiec Black Hawk S-70i, dedykowany prowadzeniu działań ratowniczych oraz gaśniczych.

Opracowanie: st.asp. Grzegorz Zawada / KP PSP w Brzozowie
Zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Fijołek / KP PSP w Sochaczewie

14-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)