REKLAMA
REKLAMA

MORAWIECKI: Prowadzimy politykę wzmacniania przemysłu. KUCHCIŃSKI: To polityka wiarygodności (VIDEO)

MORAWIECKI: Prowadzimy politykę wzmacniania przemysłu. KUCHCIŃSKI: To polityka wiarygodności (VIDEO)

JEDLICZE / PODKARPACIE. Dziś (11 bm.) w Rafinerii Orlen Południe – Jedlicze miała miejsce konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz Marka Kuchcińskiego, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Bezrobocie było wielkim zagrożeniem, gdy obejmowaliśmy rządy, zwłaszcza w Polsce gminnej, Polsce powiatowej. Zwłaszcza na południu Podkarpacia. Dziś jesteśmy w mieście Jedlicze, w mieście symbolicznym. Tutaj na bruk miało pójść ponad 200 osób. To są tylko osoby, które pracowały w tej rafinerii, która poszła do zamknięcia (…) Taka rafineria daje także pracę okolicznym firmom, kooperantom, mieszkańcom. Widać jak w soczewce zmianę polityki po przejęciu rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ocaliliśmy tę rafinerię, zainwestowaliśmy ogromne pieniądze. Zabiegali o to posłowie z marszałkiem Markiem Kuchcińskim na czele i udało się to zrobić – mówił premier Mateusz Morawiecki. 

– Dzisiejsze spotkanie w Jedliczu z premierem Mateuszem Morawieckim, jest dobrym przykładem pokazania w jaki sposób państwo Polskie i rząd Prawa i Sprawiedliwości podchodzi do oczekiwań mieszkańców w całej Polsce. Jest przykładem na tę wiarygodność – dodawał marszałek Marek Kuchciński. 

– Chcemy, by Polska rozwijała się w sposób zrównoważony, który zapewnia dostęp do miejsc pracy. Z Programu Inwestycji Strategicznych przeznaczyliśmy ponad 88 mln zł dofinansowania na budowę drogi transportowej z Rafinerii Jedlicze do drogi krajowej Jasło-Krosno. Premier przebywał z wizytą w Rafinerii Jedlicze, w której powstanie nowa instalacja do produkcji bioetanolu. Inwestycja umocni pozycję Polski na europejskim rynku biopaliw nowej generacji oraz da nowe miejsca pracy – podkreślano podczas konferencji.

Nowoczesna instalacja do produkcji bioetanolu

PKN Orlen i spółka Orlen Południe, do których należy rafineria w Jedliczu podpisały porozumienie dotyczące budowy kompleksu i finansowania inwestycji. To będzie druga tego typu instalacja w Europie (pierwsza znajduje się w Rumunii), a pierwsza w Polsce. Orlen planuje zainwestować ponad 1 mld zł w budowę nowej instalacji do produkcji bioetanolu – alkoholu etylowego. Jest on otrzymywany z biomasy i stanowi dodatek do benzyny, przez co może być wykorzystywany w transporcie.

– Dbamy o każde miejsce pracy. Chcemy, aby w Polsce powiatowej, gminnej inwestycje w drogi, w wodociągi, w kanalizację, w nowe ujęcia wodne szły ręka w rękę z ratowanymi miejscami pracy – powiedział premier podczas wizyty.

Ta inwestycja to:

  • nowe miejsca pracy i wykorzystanie potencjału rolnictwa w południowo-wschodniej Polsce;
  • zyski dla lokalnego rolnictwa – bioetanol będzie produkowany z surowców niespożywczych, pozyskiwanych głównie od polskich rolników, przede wszystkim ze słomy zbóż;
  • przyjazne środowisku technologie, które ograniczają emisję CO2.

Droga transportowa z Rafinerii Jedlicze do drogi krajowej Jasło- Krosno

Powiat Krośnieński otrzymał ponad 88 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, na budowę nowej drogi. Droga połączy DK28 w miejscowości Potok, z rafinerią Orlen Południe, a następnie z drogą powiatową w Jedliczu. W ramach zadania powstanie także m.in. wiadukt drogowy nad linią kolejową nr 108 Stróże-Jasło z całą niezbędną infrastrukturą techniczną.

Przełoży się to na bezpośrednie połączenie zakładu w Jedliczu z budowaną S19, czyli Via Carpatią. Samochody ciężarowe ominą centrum Jedlicza, przez które prowadzi dojazd do zakładu.

– Kilkanaście miesięcy temu rozmawiałem z panem starostą tego powiatu. Ustaliliśmy, że pójdzie inwestycja w specjalny, kilku kilometrowy łącznik do drogi krajowej 28. To nasze zobowiązanie wykonujemy. Naszą drugą nazwą, naszym drugim imieniem jest “wiarygodność” – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

gov.pl / red.
video: Kancelaria Premiera, fb

11-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)