REKLAMA

Nie strasz dziecka policjantem – zaufanie zamiast lęku

POLSKA. „Bo jak nie będziesz grzeczny, to zabierze cię policjant!” – to pozornie niewinne zdanie wciąż można usłyszeć na placach zabaw, na ulicy czy w domach. Tymczasem buduje ono mur strachu tam, gdzie powinno budować zaufanie. W kampanii #zaginioneNIEzapomniane mówimy: dziecko nie może bać się zwrócić do policjanta o pomoc – od tego może zależeć jego zdrowie i życie.

Zaufanie zamiast strachu – jak rozmawiać z dzieckiem o Policji

Policjant to nie „straszak”. To osoba, która pomaga, chroni, szuka, reaguje. W kampanii #zaginioneNIEzapomniane przypominamy historie dzieci, które zaginęły wiele lat temu. Wciąż mamy nadzieję, że zostaną one odnalezione. Policjanci szukają nowych tropów, analizują zebrane wcześniej materiały. Ale przede wszystkim – robią wszystko, by podobne sytuacje się nie powtórzyły.

W sytuacjach kryzysowych, gdy dziecko straci rodzica z oczu podczas wizyty w sklepie, w parku czy w innym zatłoczonym miejscu, kluczowe staje się to, czy dziecko wie, jak powinno się w takiej sytuacji zachować i do kogo może zwrócić się o pomoc.

Powtarzane wielokrotnie hasło: „Policjant cię zabierze, jak nie będziesz grzeczny” używane przez rodziców czy opiekunów do zdyscyplinowania młodego człowieka – zamiast poczucia bezpieczeństwa, uczy lęku. W sytuacji zagrożenia – gdy dziecko się zgubi, przestraszy, zostanie samo – najprawdopodobniej będzie unikało kontaktu z funkcjonariuszem Policji, czy przedstawicielem innej umundurowanej formacji nie wiedząc, że to właśnie policjant lub strażak to osoba, która może mu najszybciej i najlepiej pomóc.

Edukacja zaczyna się w domu

Wielu zaginięciom można zapobiec dzięki prostym codziennym rozmowom. Warto, by dzieci znały numer alarmowy 112 i wiedziały, kiedy mogą z niego korzystać. Warto też zapewnić je, że nie zostaną ukarane za to, że poprosiły o pomoc – nawet jeśli zrobiły to z błahego – w naszej ocenie – powodu.

Dlatego apelujemy do rodziców, opiekunów, wychowawców:

Naucz dziecko, że policjant to osoba, do której można zwrócić się o pomoc, gdy dzieje się coś niepokojącego, a w pobliżu nie ma dorosłej bliskiej osoby.
Pokaż dziecku, że mundur nie oznacza zagrożenia – ale pomoc i wsparcie.
Wspólnie z dzieckiem ćwicz scenki utrwalające bezpieczne zachowania.
Naucz dziecko, że w sytuacjach kryzysowych może i powinno zadzwonić do Ciebie albo na numer alarmowy 112

Pamiętaj – to my – dorośli – mamy wpływ na to, jak dziecko postrzega rzeczywistość.

Zamiast mówić: „Jak nie przestaniesz rozrabiać, to przyjedzie Policja i Cię zabierze” – lepiej powiedzieć:

„Zobacz, to policjant – gdybyś kiedyś się zgubił, albo wystraszył, podejdź do niego i poproś o pomoc”

Zachęcamy do śledzenia kampanii #zaginioneNIEzapomniane na stronach polskiej Policji i Fundacji ITAKA oraz w mediach społecznościowych. Wspólnie budujmy społeczeństwo, w którym każde dziecko wie, że w sytuacji kryzysowej nie jest samo.

Chcesz obejrzeć spot kampanii – zajrzyj tutaj: #zaginioneNIEzapomniane – kampania, która przywraca twarze i pamięć

fot. pixabay.com

Agnieszka Włodarska

BKS KGP

22-05-2025

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)