REKLAMA
REKLAMA

Niesamowite odkrycie w Maniowie! Dzwon przeleżał w ziemi 80 lat (ZDJĘCIA)

MANIÓW / PODKARPACIE. Niesamowitego odkrycia dokonała w Maniowie (Gmina Komańcza), grupa archeologów i historyków. Bogato zdobiony dzwon przeleżał w ziemi od czasów II wojny światowej. To namacalny ślad po cerkwi greckokatolickiej pw. św. Mikołaja z 1841 roku, która znajdowała się w Maniowie.

Średnica dzwonu wynosi 83 cm i waży on około 350 kg. Został on odlany w ludwisarni braci Felczyńskich. Posiada postacie świętych: Piotra, Pawła, Jakuba i Józefa. Dzwon został zakopany w czasie II wojny światowej, w obawie przed grabieżą.

Po uzyskaniu zgody od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków oraz właściciela terenu Nadleśnictwa Komańcza przystąpiono do wydobycia znaleziska.

Dzwon został odkryty blisko 20 lat temu, jednak dopiero 8 listopada 2023 roku wykopano znalezisko. Pracę przeprowadzili pracownicy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, na czele z byłym dyrektorem Jerzym Ginalskim.

W prace włączyli się archeolodzy Gabriela i Marcin Glinianowiczowie oraz Piotr Kotowicz, prof. Michał Parczewski, wykładowca, członek Rady MBL w Sanoku, Tomasz Zawistowski oraz Maciej Szymański, którzy w 2006 roku natrafili na dzwon, ks Piotr Bartnik, który od lat był w wtajemniczony w temat ukrytego dzwonu.

Miejsce ukrytego dzwonu trzymano w tajemnicy. Teraz jednak całe cerkwisko stanie się przedmiotem badań archeologów.

Niebawem mamy poznać więcej szczegółów dotyczących znaleziska.

fot. GOK Komańcza


09-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)