REKLAMA
REKLAMA

Niezwykły kapłan. Rocznica śmierci księdza Wiesława Siwca

Ks. Wiesław Siwiec urodził się 1 listopada 1964 r. w Tyczynie, jako syn Juliana i Janiny zd. Dubczyk.

Po ukończeniu szkoły średniej w Tyczynie (1979-1983), rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu (1983-1989). Po uzyskaniu stopnia magistra teologii, przyjął święcenia diakonatu 14 stycznia 1989 r., święcenia kapłańskie 14 czerwca 1989 r., a następnie pracował w charakterze wikariusza w następujących parafiach: Medynia Głogowska (1989-1991), Przeworsk Fara (1991-1993), Sanok – Fara (1993-1996), Sanok – Rektorat pw. św. Maksymiliana M. Kolbego (1997-2007).

Zlot Skautów Europy Środkowej i Wschodniej w Sanoku. 8 sierpnia 1999.

W czasie pracy duszpasterskiej w Sanoku, katechizował młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, był stałym współpracownikiem Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Sanoku, członkiem Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta Sanoka, członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Przemyskiej, kapelanem Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Sanockiej oraz założycielem i wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Inicjatyw Wychowawczo-Oświatowych i Kulturalnych w Sanoku. Z dniem 25 sierpnia 2007 r. został zwolniony z obowiązków Katechety w Sanoku i mianowany Ojcem Duchownym oraz Wykładowcą Katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

Berdo akcja Florek. 21 maja 2006.

Zmarł w dniu 14 maja 2008 r. po długich cierpieniach w Szpitalu w Przemyślu. 16 maja 2008 r. o godz. 9.30 ciało zmarłego zostało przeniesione z budynku Wyższego Seminarium Duchownego do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie o godz. 10.00 sprawowano Eucharystię, której przewodniczył bp Adam Szal. Po Mszy świętej pogrzebowej, która została odprawiona 16 maja 2008 r. o godz. 14.00 w kościele w Borówkach – parafia Borek Stary, pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka, ciało zmarłego zostało złożone na miejscowym cmentarzu.

ks. Grzegorz Delmanowicz / Archidiecezja Przemyska

] Ks. Wiesław Siwiec, wrzesień 2006.

Księdza Wisława Siwca wspominają osoby, które z nim współpracowały.

Krystyna Chowaniec, wieloletnia Komendantka Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.

Mija już 12 lat od śmierci ks. Wiesława Siwca, charyzmatycznego kapłana, katechety w I Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku, założyciela Stowarzyszenia Inicjatyw Wychowawczych (dzisiaj noszącego Jego imię), terapeuty, kapelana Hufca Ziemi Sanockiej. Inicjatora wielu przedsięwzięć, m.in. akcji „Mikołaj” i Harcerskiej Drogi Krzyżowej po Górach Słonnych. A przede wszystkim niezwyklej mądrości i dobroci człowieka, wielkiego przyjaciela młodzieży.
Na zawsze w mojej wdzięcznej pamięci!

Maciej Drwięga, dyrektor Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Sanoku.

Przyjaciel młodzieży, ludzi pogubionych i zmarginalizowanych. Żal i wielka szkoda, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak bardzo potrzebujemy Takich Kapłanów.

Z niewygłoszonej mowy pogrzebowej: „(…) niewiele osób wiedziało, że Wiesiu marzył o tym żeby zostać pilotem. Bóg zadecydował inaczej, wezwał Go na służbę. A On udowodnił swoim życiem, że nie trzeba odrywać się od ziemi, żeby latać i wznosić ponad przeciętność…”

zdjęcia: hm. Jerzy Kwaśniewicz.
źródło: archiwum Komisji Historycznej Hufca ZHP Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego


14-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)