REKLAMA
REKLAMA

Obawy o nowe maszty GSM. W dotychczasowych zwiększono moc anten (ZDJĘCIA)

SANOK / BRZOZÓW / PODKARPACIE. W 2019 roku na instalacjach w trzech miejscowościach powiatu brzozowskiego zwiększono moc pola elektromagnetycznego. Dotyczy to Golcowej, Hłudna i Przysietnicy. Na niektórych antenach wartości zwiększyły się aż czterokrotnie. W odpowiedzi uzyskanej ze Starostwa Powiatowego w Brzozowie czytamy, że wartości natężenia pola elektrycznego nie przekraczają dopuszczalnych poziomów.

Ze Starostwa Powiatowego w Brzozowie otrzymaliśmy kompleksowe odpowiedzi na nasze pytania dotyczące nowych masztów instalowanych na terenie powiatu. Poznaliśmy szczegóły związane z wieżami, które zostały lub będą instalowane.

Dowiedzieliśmy się także, że w 2019 roku doszło do zmian w zakresie zwiększenia emisji pól elektromagnetycznych.

GOLCOWA

HŁUDNO

PRZYSIETNICA


Przypomnijmy, że do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec gminy Brzozów, zaniepokojony funkcją, jakie mają spełniać powstające w okolicy jego miejsca zamieszkania maszty.

Nowe maszty na granicy Brzozowa i Humnisk

Nasz Czytelnik zastanawiał się, czy nowe instalacje będą służyć sieci 5G.

Nadajniki znajdują się ok 500 metrów od najbliższych domostw. Jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ takie nadajniki posiadają ogromną siłę promieniowania i fal oddziałujących negatywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka – mówi Pan Piotr.

Jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ takie nadajniki posiadają ogromną siłę promieniowania i fal oddziałujących negatywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka. Przypominam, że znajdują się one około 500 m od najbliższych domów w Humniskach – dodawał Pan Piotr.

foto (4): materiały nadesłane

W pierwszym artykule na ten temat przedstawialiśmy odpowiedź uzyskaną z Urzędu Miejskiego w Brzozowie. Ważna jej część dotyczyła oddziaływania masztów na środowisko.

Obaj inwestorzy przedstawili analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, która wskazuje, że inwestycje nie oddziałują negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne (w przeciwnym przypadku, nie można wydać pozwolenia na budowę). Z dokumentów nie wynika jednoznacznie, by obiekty te miały służyć wdrożeniu sieci 5G, jak również by były to maszty zastępcze – czytamy w nadesłanym do naszej redakcji komunikacie.

Magistrat informował, że ponieważ maszty są obiektami budowlanymi, to zgodnie z przepisami prawa budowlanego pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatu. Nasze pytania skierowaliśmy zatem do brzozowskiego starostwa.

Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy należy do zadań gminy (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293) a decyzja o warunkach zabudowy lub decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydana przez Burmistrza Gminy Brzozów jest wiążąca dla organu wydającego pozwolenie na budowę ( art. 55 wyżej cyt. ustawy) – czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

Projektowane wieże są obiektami budowlanymi służącymi do zainstalowania na nich anten i tras kablowych stanowiących wyposażenie stacji bazowych, które obsługiwać będą sieci telefonii komórkowych, należących i eksploatowanych przez Polkomtel Sp. z o. o. (wieża na dz. nr ewid. 1180) oraz P4 Sp. z o. o. (wieża na dz. nr ewid 1237). Funkcją stacji bazowych jest zapewnienie sygnału dla użytkowników telefonii komórkowej. Z dołączonej do wniosku o pozwolenie na budowę dokumentacji projektowej nie wynika, że nowe maszty będą służyły sieci 5G – mówi nam Anna Furman, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Brzozowie.

Odnośnie konsultacji społecznych, o które zapytaliśmy, okazało się, że  na etapie wydawania pozwolenia na budowę, ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.), nie przewiduje takiej procedury.


Ze Starostwa Powiatowego w Brzozowie otrzymaliśmy kilka istotnych dokumentów dotyczących nowych masztów instalowanych na terenie powiatu.

Ostatni z prezentowanych przez nas tutaj dokumentów zawiera między innymi informację o zwiększeniu emisji pól elektromagnetycznych.

Analiza oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

KLIKNIJ i ZOBACZ

Usytuowanie obszarów granicznych / Przekroje w osiach głównych wiązek promieniowania

KLIKNIJ i ZOBACZ

Formularz zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne

KLIKNIJ i ZOBACZ

Zgłoszenie instalacji wytwarzającej pole elektromagnetyczne do Starostwa Powiatowego w Brzozowie

KLIKNIJ i ZOBACZ Szczegółowe odpowiedzi udzielone naszemu portalowi przez starostwo w Brzozowie KLIKNIJ i ZOBACZ

Szczegółowe odpowiedzi #2. Między innymi zmiany w zakresie zwiększenia emisji pól elektromagnetycznych (w galerii)

Z podobnymi obawami zwrócił się do nas również mieszkaniec Sanoka. Wkrótce zajmiemy się tą sprawą w oddzielnej publikacji.

interwencja-5g-p24

Do tematu wrócimy.

Imię autora interwencji zostało zmienione

źródło: Red., materiały nadesłane


29-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)