REKLAMA

Ozdrowieńcy z Sanoka chcą oddać osocze, ale jest to możliwe tylko w Rzeszowie

SANOK / PODKARPACIE. Zewsząd słychać apele, że potrzebne jest osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Okazuje się jednak, że pobieranie osocza nie jest prostym procesem. Wymaga on specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanego personelu, dlatego w oddziałach terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie nie jest możliwy do przeprowadzenia.

Dorota Mękarska

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19. Dodatkowo jest ono potrzebne do produkcji polskiego leku na tę chorobę. Jego badania kliniczne już się rozpoczęły. Lek z osocza jest skuteczniejszy niż samo osocze, które nie jest obojętne dla organizmu, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji niepożądanych. Wyizolowanie samych przeciwciał z osocza zmniejsza to ryzyko.

Regionalne stacje krwiodawstwa w Polsce dostały „zielone” światło” na pobieranie osocza do leczenia chorych i produkcji leku. Ale wszyscy dawcy muszą spełnić określone warunki, by system był jak najbardziej efektywny.

Do Rzeszowa to już wyprawa

Do naszej redakcji zwróciła się mieszkanka Sanoka, która pracuje w szkole, gdzie doszło do powstania ogniska epidemiologicznego. Wielu pracowników zachorowało na COVID-19 lub przeszło zakażenie bezobjawowo. Siłą rzeczy pracownicy rozmawiali na ten temat. W efekcie uznali, że bardzo chętnie oddaliby osocze, które pomoże innym chorym. Zaczęto rozeznawać temat, ale okazało się, że osocze pobieranie jest najbliżej w Rzeszowie.
– Nie można oddać osocza w Sanoku, Lesku, Ustrzykach Dolnych, czy Jaśle, a do Rzeszowa to jest już wyprawa, która pochłania czas i pociąga za sobą koszty – mówi pani Katarzyna, która jest ozdrowieńcem.

– Trzeba wziąć jeden dzień urlopu. Z tego co dowiedzieliśmy się w Rzeszowie pobieranie trwa kilkadziesiąt minut. Na dodatek nikt nam nie zagwarantuje, że w tym dniu zostaniemy przyjęci. Czy jest możliwe, by separator trafił do Sanoka? Oprócz nas, na pewno jest tu więcej osób, które przeszły COVID-19 i chętnie by osocze oddały.

Zamiast osocza można oddać krew

Z pytaniem postawionym przez naszą Czytelniczkę zwróciliśmy się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Jak tłumaczy Urszula Bzdek, zastępca dyrektora d.s. lecznictwa pobieranie osocza nie jest prostą procedurą. Wymaga specjalistycznego sprzętu i przeszkolonego personelu.

Samo pobieranie jest też czasochłonne, gdyż trwa od 30 do 40 minut. – W Rzeszowie mamy kilka urządzeń, co pozwala na pobór jednoczesny od kilku osób, pozwala to też lepiej wykorzystać sprzęt. Mamy tu wyszkolony w tym zakresie personel. Dlatego w chwili obecnej ozdrowieńcy, by oddać osocze zapraszani są do Rzeszowa. Nie oznacza to jednak, że nic nie da się w tej sprawie zrobić – podkreśla dyr. Bzdek. – Dawcy mogą w terenowym oddziale oddać krew, a my z krwi pełnej uzyskamy osocze – „Osocze ozdrowieńców”. Pomoże ono chorym tak samo jak osocze uzyskane metodą plazmaferezy. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż rezygnacja z bycia dawcą. Poza tym krew w tej chwili też jest bardzo potrzebna, a z jednej jednostki krwi pełnej uzyskujemy i osocze i koncentrat krwinek czerwonych. Zapraszamy wszystkich chętnych do oddania osocza, czy też krwi jako ozdrowieńcy. Wasza krew/ osocze jest potrzebne.

Kto może być dawcą osocza?

Dawcami mogą być wszystkie osoby, które:

1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i są zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami).
2. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej:
· 28 dni od zakończenia objawów,
· u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,
3. Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741). Czynniki dyskwalifikujące są te same, które dyskwalifikują przy pobieraniu krwi.
4. Są w wieku 18-65 lat
5. Ważą min. 50 kg
6. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane są dodatkowe badania.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, trwa to zazwyczaj 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku.

Jeśli nie można pobrać osocza, pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Jak dodaje dyr. Bzdek, dawcy, którzy przyjadą do Rzeszowa, otrzymają zwrot kosztów stanowiących równowartość biletu w komunikacji publicznej, zwolnienie z pracy lub szkoły w danym dniu. Wszystkie przywileje honorowych dawców krwi przysługują też dawcom, którzy chcą oddać osocze / krew jako ozdrowieńcy.

foto: poglądowe / archiwum redakcji (2)

18-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)