REKLAMA
REKLAMA

Podkarpaccy terytorialsi wrócili z zawodów taktycznych w Estonii (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej po wykonaniu zadania wrócili z najbardziej wymagających zawodów taktycznych w Europie pk. „Admiral Pitka Recon Challenge 2021” na terytorium Republiki Estonii.

234415735_4152185194849761_1398714014063283529_n_2021

 

W tym roku rywalizacja odbywała się na wyspie Saaremaa. Zespoły biorące udział w zawodach wystawione zostały przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował zespół Wojsk Obrony Terytorialnej złożony z żołnierzy 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.

„Admiral Pitka Recon Challenge 2021” to jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych wyzwań taktycznych organizowanych dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy. Zawody trwały 4 doby, w tym czasie zawodnicy musieli pokonać trasę ponad 100 km, na której przyszło im zmierzyć się z kilkunastoma punktami kontrolnymi nazywanymi „Checkpoint”. Na każdym takim przystanku na zespoły czekały do wykonania zadania taktyczne, strzeleckie oraz sprawnościowe.

Wszystkie zadania były oceniane pod względem szybkości i poprawności ich wykonania. Były one również ograniczone limitem czasowym. W niektóre konkurencje zaangażowane zostały całe drużyny, a inne przeznaczone były do indywidualnego wykonania.

 

Żołnierze z 3. PBOT zajęli w ogólnej klasyfikacji 11 miejsce na 26 startujących drużyn. Pierwsze dziesięć pozycji zdominowały drużyny z Estonii, w tym na 6 miejscu uplasowali się Finowie, a na 10 Litwini. Biorąc pod uwagę rywalizację międzynarodową drużyna z 3. PBOT zajęła 3 miejsce po zespole z Finlandii i Litwy. Za Polską ekipą znaleźli się przedstawiciele innych armii NATO m.in. z Francji, Danii, USA czy Finlandii. Atut gospodarza nie podlega dyskusji, Estończycy znają trasę, zadania, są na swoim terenie.

Każde wspólne szkolenie, ćwiczenia z innymi wojskami, zawody taktyczne, rozpoznawcze, w których udział biorą żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pozwalają podpatrzeć dużo ciekawych rozwiązań organizacyjnych, planistycznych oraz szkoleniowych. Żołnierze mogą skonfrontować pomysły przyjęte w swoich krajach z rozwiązaniami sojuszników, analizują możliwość ich adaptacji w swoich pododdziałach i są swoistą platformą do transferu wiedzy i doświadczeń zdobytych przez żołnierzy innych członków sojuszu. Nasz młody rodzaj Sił Zbrojnych dzięki takim przedsięwzięciom osiąga coraz to wyższy poziom interoperacyjności [zdolność do współdziałania z żołnierzami innych państw]. Ponadto podkarpaccy „Terytorialsi” godnie promowali Siły Zbrojne RP wykazując się profesjonalizmem podczas zawodów międzynarodowych – podsumowuje powrót swoich żołnierzy płk Dariusz Słota – dowódca 3. PBOT.

 

***

Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy dowódca WOT wyznaczył podkarpacką brygadę OT. Kaitseliit obecny jest we wszystkich 15 powiatach kraju, a jego terytorialne oddziały (razem 17 brygad) dzielą się na mniejsze jednostki (np. kompanie, plutony, sekcje). W ramach estońskiej obrony terytorialnej funkcjonuje też jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Powszechność członkostwa w Kaitseliicie warunkuje też jej przeznaczenie, które związane jest przede wszystkim z działaniami nie tylko defensywnymi, ale i typowo antykryzysowymi, przy szerokiej kooperacji z lokalną społecznością kraju.

 

Źródło: kpt. Witold Sura / rzecznik prasowy 3. PBOT

Zdjęcia: fb Admiral Pitka Recon Challenge

 


18-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)