REKLAMA
REKLAMA

POLSKA. Pierwsze wyrzutnie Himars już w Polsce!

WARSZAWA. 15 maja podczas konferencji w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski dostarczone zostały pierwsze egzemplarze Himarsów dla Wojska Polskiego. Dostawa pierwszych sztuk wyrzutni M142 HIMARS to efekt umowy z lutego 2019 r. dotyczącej pozyskania pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS w „konfiguracji amerykańskiej”.

Przyjmujemy dziś do Wojska Polskiego Himarsy. Sprzęt, który sprawdził się w boju w rękach Ukraińców powstrzymując inwazję rosyjską. (…) Ta broń trafi do północno-wschodniej części naszego kraju, do 16 Dywizji Zmechanizowanej. Jej zadaniem będzie odstraszanie agresora, wzmocnienie Wojska Polskiego na wschodniej flance Polski i wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego– powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Kiedy kolejne?

Negocjujemy kolejną umowę w sprawie Himarsów. Kongres Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. (…) Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego nowego kontraktu, właśnie negocjowanego, odbywała się w Polsce również współprodukcja Himarsów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet – mówił szef polskiego resortu obrony.

Realizowane obecnie dostawy stanowią pierwszy krok w zakresie wyposażania Sił Zbrojnych RP w systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zdolnych razić cele na poziomie operacyjnym, tj. kilkuset kilometrów.

Obserwujemy to, co dzieje się na Ukrainie. Artyleria odgrywa kluczową rolę w wojnie, w odpieraniu inwazji rosyjskiej. A więc zdolność rażenia na długi dystans jest niewątpliwie istotna dla siły Wojska Polskiego. Stąd też i nasze wysiłki związane z właśnie ze zwiększeniem tych możliwości w ramach Wojska Polskiego– zaznaczył wicepremier M. Błaszczak.

Od ubiegłego roku sukcesywnie realizowane są już dostawy innych elementów, wchodzących na wyposażenie dywizjonu, m.in. wozów zabezpieczenia technicznego, a także środków bojowych. Budowa nowych zdolności będzie obejmować również kolejne zamówienia na wyrzutnie M142 HIMARS.

Jest to bardzo dobra broń. Jest to broń, która w ręku świetnych polskich artylerzystów będzie stanowiła ważny argument w odstraszaniu rosyjskiego agresora.(…) Jesteśmy dobrej myśli, żeby jak najszybciej jest to możliwe, podpisać kontrakt dotyczący pozyskania dla Wojska Polskiego kolejnych wyrzutni. W związku z tym będziemy w stosunkowo krótkim czasie dysponowali dużą siłą rażenia, dużym wzmocnieniem polskiej artylerii– podkreślił minister Błaszczak.

Niebawem utworzymy Akademię Himars w Toruniu, na wzór Akademii Abrams. To właśnie będzie miejsce, które będzie służyło z jednej strony wszystkiemu temu co związane jest z logistyką, z serwisem Himarsów, ale także będzie służyło szkoleniu artylerzystów. Naszą ambicją jest doprowadzenie do tego, żeby wzmocnić w jak największym stopniu Wojsko Polskie– poinformował szef MON.

Akademia Himars będzie stanowiła dla nas kolejny atut jeżeli chodzi o szkolenie artylerzystów z innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego ze wschodniej flanki NATO. I będzie stanowiła również bardzo ważny argument w naszych staraniach o to żeby serwis Himarsów, ale także współprodukcja Himarsów odbywała się w Polsce -na użytek przede wszystkim Wojska Polskiego, ale także na użytek innych państw NATO-wskich, które są zainteresowane posiadaniem albo już posiadają Himarsy– dodał szef MON.

***

Zgodnie z zawartym kontraktem, do Sił Zbrojnych RP trafi w sumie 18 wyrzutni bojowych i 2 wyrzutnie do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), a także pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa zapewnia również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem dostaw wszystkie zamówione dotychczas wyrzutnie M142 HIMARS zostaną dostarczone do końca br. i trafią do 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Wszystkie wyrzutnie rakietowe, zarówno M142 HIMARS, w tym również docelowo te, które są obecnie dostarczane, jak i K239 CHUNMOO zostaną zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką TOPAZ oraz podwoziami JELCZ.

źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

15-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)