REKLAMA
REKLAMA

Pomnik poświęcony mieszkańcom zamordowanym przez hitlerowców. Zakończono pierwszy etap (FOTO)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. Zakończył się pierwszy etap budowy pomnika poświęconego mieszkańcom wsi Pakoszówka, którzy podczas II wojny światowej zostali zamordowani przez hitlerowców. Nowe miejsce upamiętnienia zastąpiło dotychczasowy obelisk wybudowany w Pakoszówce na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia z inicjatywy mieszkańców sołectwa.

Pomnik upamiętnia tragiczne wydarzenia, które rozegrały się 20 marca 1944 roku, we wsi Falejówka. Za udział w ruchu oporu Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich zamordowani zostali tam mieszkańcy wsi Pakoszówka. Tej bezwzględnej, zbrodniczej egzekucji dokonali hitlerowcy. Było to jedno z wielu tragicznych wydarzeń w dziejach ziemi sanockiej, a pamięć o nim na trwałe wrosła w lokalną społeczność.

W kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia na pomniku pojawią się tablice i napisy upamiętniające mieszkańców wsi, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, a teren wokół pomnika zostanie zagospodarowany podkreślając charakter miejsca.

Budowa pomnika została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 125 000,00 zł. Całkowita wartość zadania wynosi 244 300,00 zł.

Projekt pn.: „Bohaterom niezłomnym – budowa pomnika ofiar totalitaryzmu hitlerowskiego w Pakoszówce”, jest realizowany we współpracy z Uczelnią Państwową im Jana Grodka w Sanoku, Szkołą Podstawową w Pakoszówce, Ochotniczą Strażą Pożarną z Pakoszówki, Kołem Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki oraz Wolontariuszami blisko spokrewnionymi z ofiarami, które upamiętnia wspomniany pomnik.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

UG Sanok

30-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)