REKLAMA
REKLAMA

Rekord Polski w snowglidingu oficjalnie potwierdzony!

LESKO / PODKARPACIE. 21 listopada zorganizowano oficjalne wręczenie certyfikatu potwierdzającego pobicia rekordu Polski w jeździe na nartach w terenie górskim na odległość techniką Snowgliding. Rekordzistą jest Mariusz Janik z grupy Prowing z Leska.

Certyfikat jest oficjalnym potwierdzenie osiągnięcia, które miało miejsce w Karpatach na terenie Ukrainy (Borżawa) w kwietniu 2019 roku. Rekordzista Mariusz Janik (Bieszczader) z grupy Prowing z Leska pokonał dystans 161 km, uzyskując przy tym sumę podjazdów 6200m w czasie 5 godz19min. Certyfikat potwierdzający ten wyczyn wręczył w obecności przedstawicieli Powiatu Leskiego, Starosta Leski Andrzej Olesiuk. Rekordowy wyczyn zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ten rekordowy i wyczynowy sposób, hucznie uczczono okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości – poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych Fundacja Prowing Non Profit.

Snowgliding to odmiana narciarstwa, która została wymyślona nie na stokach alpejskich, lecz w Bieszczadach. Człowiekiem, który opracował nową technikę jazdy jest Wacław Kuzło, instruktor w Prowing Team z Leska, członek kadry narodowej w paralotniarstwie. Snowgliding polega na jeździe na nartach w górę lub w poprzek stoku z wykorzystaniem mini skrzydła zbliżonego budową do paralotni napędzanej wiatrem.

Narciarz może osiągnąć prędkość do 70 km/h. Wszystko zależy od siły wiatru. A jeśli odpowiednio wykorzysta sprzyjające warunki, może unieść się wysoko w powietrze, wykonać krótki lot, po czym miękko opaść na ziemię i dalej jechać na „deskach”.

źródło: Fundacja Prowing Non Profit
Fot: MoniC./ Fundacja Prowing Non Profit

27-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)