REKLAMA
REKLAMA

Samochodem do Czech

Podróż samochodem do Czech to możliwość łatwego odwiedzenia Pragi, Brna, Ostrawy, Liberca i nie tylko, ale także okolic. Na południu leży Austria, na zachodzie Niemcy, a na wschodzie Słowacja – mając własne auto łatwo połączyć wyprawę ze zwiedzaniem innych państw.

Przepisy drogowe w Czechach

Ograniczenia prędkości są podobne do tych w większości kontynentalnej Europy. Jazda z prawej strony, wyprzedzanie z lewej i obowiązkowe pasy bezpieczeństwa dla wszystkich. Autostrady zazwyczaj mają ograniczenie prędkości do 130 km/h (80 mil/h), na drogach poza obszarami zabudowanymi jest to 90 km/h (55 mil/h), a w miastach zwykle 50 km/h (31 mil/h). Znajdziesz również drogi ekspresowe, które czasami przechodzą przez obszary miejskie, a te mają limit 80 km/h (49 mil na godzinę) – będzie to wyraźnie oznakowane. Światła mijania muszą być używane przez cały dzień.

Drogi płatne w Czechach nie mają punktów poboru opłat. Jeśli chcesz z nich skorzystać, musisz kupić naklejkę na przednią szybę – po prostu zapytaj zespół w miejscu odbioru, jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat. Można je również kupić w urzędach pocztowych i stacjach benzynowych.

Wszystkie pojazdy o masie całkowitej do 3,5 tony (motocykle gratis) są zobowiązane do uiszczenia opłaty autostradowej. Opłata autostradowa jest wymagana przy zakupie naklejki opłaty drogowej umieszczonej na przedniej szybie. Opłatę za autostradę należy uiścić zaraz po wjeździe do Czech, ponieważ płatne drogi zaczynają się zaraz po przekroczeniu granicy.

Naklejkę autostradową można kupić na kilku skrzyżowaniach, stacjach benzynowych i urzędach pocztowych. Naklejka zmienia się co roku i można ją kupić na różne okresy. Winietę do Czech zakupić można również online. Pojazdy przekraczające 3,5 tony są zobowiązane do uiszczenia opłaty drogowej. Z mapą płatnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych zapoznać się można na Motorway.cz.

Jaką trasę wybrać?

Spójrz na mapę Czech i wydaje się, że wszystkie drogi prowadzą do Pragi. Trasy prowadzą ze stolicy do wszystkich części kraju, wiele z nich jest częścią szerszej europejskiej sieci drogowej (oznaczonej nazwą drogi zaczynającą się na „E”). Z Pragi do Ostrawy na dalekiej granicy wschodniej, po prostu kieruj się drogą D1 (E50), powinna zająć około czterech godzin, a po drodze miniesz urocze uniwersyteckie miasto Brno.

Aby znaleźć spokojne miasto z wieloma atrakcjami, jedź na północ do Liberca drogą D10 (E65). Nieco ponad godzinę drogi od Pragi ma wspaniały ratusz i jest blisko ośrodków narciarskich w Górach Izerskich.

Praga jest największym magnesem przyciągającym turystów w Czechach, a gdy spędzisz kilka godzin na jej starych i klimatycznych ulicach, zrozumiesz dlaczego. Ale wyjedź nieco poza stolicę, a znajdziesz wspaniałe parki narodowe, zapomniane zamki wznoszące się na zalesionych dolinach, inspirujące wąwozy i jaskinie, a wszystko to z Dunajem płynącym przez serce. To miejsce zarówno dla miłośników city breaków, jak i miłośników przyrody.

Serce Czech

Iglice Pragi opowiadają o jej średniowiecznej przeszłości, a podczas spaceru po XIV-wiecznym Moście Karola możesz poczuć, jak historia przenika do twoich kości. Przejdź się na uliczne targowiska Rynku Starego Miasta – zwłaszcza w Boże Narodzenie – i zobacz grób św. Wacława w katedrze św. Wita – miejsce kultu, którego budowa zajęła 600 lat.

Zamek Praski jest jednym z największych i najbardziej spektakularnych na świecie, zbudowanym na miejscu wcześniejszej fortyfikacji z IX wieku. Spaceruj po rozległym terenie, a gdy znajdziesz się w środku, spróbuj połączyć różne rekonstrukcje i adaptacje dokonane w tym niesamowitym miejscu. Od czasów Aksamitnej Rewolucji również w Pradze nastąpił renesans kulinarny. Nadal można znaleźć gulasz w wielu miejscach, ale nowy gatunek szefów kuchni robi świeże rzeczy z lokalnych produktów.

W La Degustation Boheme Bourgeoise spróbuj dyni z szynką praską i bitą śmietaną, a następnie pstrąga z migdałami. Lub zarezerwuj z dużym wyprzedzeniem na Divinis, na comber z sarny lub cielęce osso buco z gremolatą.

Pod ziemią i Klejnot południa

Aby zobaczyć niezwykłe naturalne piękno Republiki Czeskiej, udaj się prosto do jaskiń Punkva na północ od Brna.

Zobaczysz czterometrowe stalaktyty i czyste wąwozy, gdy zaparkujesz i zwiedzasz pieszo. Odkryte na początku XX wieku jaskinie są rozkoszą, a wycieczka obejmuje przejażdżkę łodzią motorową podziemną rzeką, która otwiera się na kopułę Masaryka, być może główną atrakcję kompleksu.

Cesky Krumlov, na dalekim południu kraju, w kierunku granicy z Austrią, jest całkowicie zdumiewającym małym miasteczkiem, które przypomina maleńkiego brata Pragi. Jego domy podążają za brzegami Wełtawy jak z bajki, a wszystkie są nadzorowane przez stary zamek.

Pierwotnie zbudowany w XIII wieku, przeszedł renesansową renowację między XVI a XVIII wiekiem, ale wiele starszych elementów zostało zachowanych. Ogrody, muzeum, kaplica, sala balowa i galeria portretów oczarują, ale niewątpliwym szczytem jest Teatr Barokowy, największy na świecie.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym: