REKLAMA

SANOK: Strajk kobiet. „Nie chcemy aborcji, ale chcemy wyboru”!

SANOK / PODKARPACIE. W dużych miastach i miasteczkach w Polsce, od kilku dni odbywają się strajki. Są one pokłosiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje tzw. aborcji eugenicznej. W najbliższą środę (28 bm.) podobny protest zaplanowany jest także w Sanoku.

Obowiązujące jeszcze przepisy z 1993 roku, zgodne z uchwaloną ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, dają możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w trzech przypadkach:

– gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,

– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej); wystąpienie tej okoliczności musiał stwierdzić inny lekarz niż ten prowadzący ciążę;

– gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego; wystąpienie tej okoliczności musiał potwierdzić prokurator, a sam zabieg można było wykonać do 12. tygodnia ciąży.


foto: MS

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) –  jest niezgodny z Konstytucją. A konkretnie z jej 38 artykułem (zasadą ochrony życia) i z artykułem 31, ustępem 3 (zasadą proporcjonalności). Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.

Po wejściu w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, legalna aborcja będzie możliwa w dwóch przypadkach. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego.

Nie chcemy aborcji, ale chcemy wyboru!

foto: archiwum prywatne

– Nie chodzi o to, że ludzie którzy walczą, są za aborcją.  Chodzi o to, aby kobiety miały wybór. Rozmawiając na temat wydarzeń i strajków kobiet, które odbywają się w Polsce, nikt z nas nie mówi, że jest za aborcją! Aborcja to najgorsze zło, jakie może spotkać kobietę. Musimy mieć jednak prawo wyboru. Bardzo denerwujące jest podejście czarno-białe i twierdzenie, że wyszliśmy na ulicę,  bo życzymy sobie aborcji w Polsce. To jest kompletna bzdura – podkreśla Marzena Dziurawiec, radna powiatowa (Demokraci Ziemi Sanockiej). 

– Musimy mieć jednak prawo decydować o swoim losie. To nie jest wybór, gdy skazuje się kobiety na życie z płodem, który jest uszkodzony genetycznie, z szeregiem wad genetycznych. Który albo obumrze w trakcie ciąży, albo zaraz po porodzie. I nie mówimy tu o lekkim upośledzaniu, na przykład w przypadku stwierdzenia Zespołu Downa. Mówimy to o przypadkach, gdy śmierć nastąpi z powodu braku kręgosłupa, braku mózgu czy innych narządów, które są niezbędne do życia – dodaje nasza rozmówczyni.

Radna podkreśla, że decyzja o przeprowadzeniu legalnej aborcji w związku z prawdopodobieństwem ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, poprzedzona jest szeregiem badań. Badań, które trwają kilka tygodni. Taka decyzja nie zapada w ciągu jednego dnia.

– Druga sprawa to pomoc państwa. 4 tysiące złotych na dziecko niepełnosprawne to jest po prostu kpina. Chciałabym, aby moje synowe, czy wnuczki w przyszłości miały wybór. Mogły wybierać za siebie – puentuje radna.

W Sanoku strajk zaplanowany jest na 28 października. Rozpocznie się o godzinie 18:00 na sanockim Rynku.

– Nie gromadźmy się w jednym miejscu. Spacerujmy wokół Rynku. Zabierz: wieszak, parasolkę, karton z hasłem (dowolnym). Zachowajmy dystans! Obowiązkowo maseczki! – zapraszają i apelują inicjatorzy marszu w Sanoku.

red.

27-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)