REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Wernyhora w Galerii o smaku kawy

SANOK / PODKARPACIE. Już w najbliższą niedzielę, 7 lipca w Galerii o smaku kawy odbędzie się koncert zespołu Werhyhora. Wydarzenie zaplanowano w ramach Festiwalu Etno Bieszczady. Wstęp jest bezpłatny.

Wernyhora to sanocki zespół world music/folkowy. Od 2020 r. zdobył szereg nagród muzycznych m.in. Nagrodę Główną na Mikołajkach Folkowych (2020), I nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja (2021) a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). Wernyhora ma na koncie ponad 50 koncertów w Polsce i za granicą. Zespół występował m.in. na scenach Etno Portu w Poznaniu (2021), Festiwalu w Rudolstadt w Niemczech (2022) i World Music Festiwal w Bratysławie w Słowacji (2022). Zespół wydał także dwie płyty: „Bojkowski głos Bieszczadu” oraz „Tolokę”.

Główne źródło inspiracji grupy to tradycje polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza muzyka mieszkańców Karpat (od Łemkowszczyzny, przez Bojkowszczyznę po Huculszczyznę). Wernyhora prezentowała się na najważniejszych festiwalach folkowych i world music w Polsce m.in. na festiwalu EtnoKraków Rozstaje, Ethno Port w Poznaniu, Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie czy Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Ich koncerty oczarowują pięknem aranżacji instrumentalnych i wrażliwością wokalistki.\

Skład zespołu:
Daria Kosiek – wokalistka o niepowtarzalnym głosie, stypendystka MKiDN. Dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom wokalnym otrzymała nagrodę specjalną im. Czesława Niemena w ramach Festiwalu Nowa Tradycja (2021), a także na festiwalach: Kropa i Sabałowe Bajania (2019). Prócz Wernyhory śpiewa także w kobiecym zespole Widymo i projekcie Lirofonia.

Anna Oklejewicz – multiinstrumentalistka rozkochana w instrumentach smyczkowych, grająca w projektach pagan metalowych i dark folkowych. W Wernyhorze odpowiada za instrumenty smyczkowe, w tym fidel i viola da gamba.

Maciej Harna – lirnik i wyjątkowy aranżer Wernyhory, muzykolog, pedagog, twórca (założyciel i kompozytor) multiinstrumentalnej Orkiestry Jednej Góry Matragona, współpracuje z zespołami KSU, Lirofonia, Karpaton (Słowacja). Stypendysta MKiDN.

WERNYHORA koncert
07.07.2024, godz.17:00
Galeria o smaku kawy INTERPIANO ul. 3 maja 15, Sanok
WSTĘP WOLNY

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Etno Bieszczady, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, edycja 2024.

źródło: materiały organizatora

02-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)