REKLAMA
REKLAMA

Sekrety skutecznego wykorzystania kart kredytowych

Karty kredytowe to narzędzie bankowe jak każde inne. Zyskały jednak złą sławę głównie ze względu na łatwe zadłużenie, gdy klient nie wywiązuje się z umowy pożyczkowej. Jak tego uniknąć i o czym pamiętać posiadając kredyt odnawialny? Oto najważniejsze informacje o kredytówkach!

Jak znaleźć dla siebie najlepszą kredytówkę?

Wiele osób decydujących się na kartę kredytową nie wie, do której placówki się udać, aby uzyskać najlepsze warunki dla siebie. Nie powinno to nikogo dziwić – ilość banków i oferowanych promocji jest tak duża, że przeanalizowanie każdej z osobna zajęłoby za dużo czasu.
Z pomocą przychodzą przydatne narzędzia, które pozwalają przyspieszyć cały proces. Jednym z nich jest ranking kart kredytowych. Można go znaleźć pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe i pozwala w wygodny oraz szybki sposób porównać oferty miedzy sobą.

Ranking tworzy się przy użyciu kilku wskaźników związanych z wysokością kredytu, benefitami dla konsumenta oraz kosztami eksploatacyjnymi. Każda propozycja została umieszczona na osobnym kafelku, dzięki czemu lista jest przejrzysta i czytelna.

Na każdym panelu znajdują się takie informacje jak:

 • nazwa promocji;
 • nazwa banku;
 • koszty posiadania karty;
 • okres bezodsetkowy;
 • RRSO;
 • bonus za założenie karty.

Przejście do konkretnej oferty jest bardzo proste – na każdym kafelku umieszczono przycisk „Dalej”, po którego naciśnięciu następuje przekierowanie do witryny, gdzie klient ma możliwość zapoznać się z regulaminem promocji, a także złożyć wniosek o kredyt.

Korzyści płynące z korzystania z kart kredytowych

Korzystanie z kart kredytowych niesie za sobą szereg korzyści. Jakich? Zapewniają one wygodę i szybkość płatności w sklepach stacjonarnych, podczas zakupów online i regulowania innych płatności.
Dodatkowo korzystanie z kredytówki pozwala budować pozytywną historię kredytową, co będzie przydatną informacją dla baku, gdy klient będzie się ubiegać o kredyty hipoteczne lub inne formy pożyczek w przyszłości.
Ponadto kredytówka może być formą zabezpieczenia własnego budżetu, używaną w sytuacjach nagłych, jak np. wydatki medyczne lub związane z naprawami auta czy domu.
Karta kredytowa może być także o wiele wygodniejsza w podróży, gdy hotele lub wypożyczalnie wymagają kaucji za usługę.

Zagrożenia i pułapki związane z posiadaniem kart kredytowych

Mimo licznych korzyści, posiadanie kredytówki niesie również pewne ryzyko. Jedną z głównych pułapek jest nadmierne zadłużenie się, które może prowadzić do trudności finansowych i negatywnego wpływu na zdolność kredytową.
Zazwyczaj dochodzi do niego, gdy konsument wydaje więcej, niż jest w stanie zwrócić. W momencie, gdy nie ma możliwości oddać pieniędzy w tzw. okresie bezodsetkowym, do kredytu zaczyna naliczać się wysoki procent. Przez to klient poza kwotą pożyczki musi także zwrócić dodatkowe sumy naliczone za opóźnienie.

Poza tym istnieje wiele opłat, które w ciągu roku mogą zwiększać koszty korzystania z kredytówki. Są to np.:

 • opłaty roczne;
 • prowizje;
 • koszty transakcji;
 • koszt utrzymania karty.

Choć może się wydawać, że kredytówka sprzyja wydawaniu pieniędzy, warto unikać impulsywnych zakupów i regularne monitorować stan swojego konta, aby nie popaść w zadłużenie.

Rodzaje kart kredytowych

Karta kredytowa, podobnie jak i inne narzędzia finansowe, musi być dopasowana do potrzeb różnych konsumentów. Z tego względu na rynku można znaleźć wiele ofert kredytówek, które da się podzielić na kilka charakterystycznych segmentów.

Standardowe karty kredytowe

Standardowe karty kredytowe to podstawowa forma narzędzia oferowana przez banki. Charakteryzują się one umiarkowanym limitem kredytowym, a warunki użytkowania dotyczą wyłącznie pieniędzy pożyczonych od instytucji finansowej.

Karty z cashbackiem i programami lojalnościowymi

Karty kredytowe z cashbackiem i programami lojalnościowymi oferują dodatkowe korzyści dla klientów. Za każdą dokonaną transakcję da się otrzymać zwrot części wydanych pieniędzy lub nagrody w postaci punktów lojalnościowych, które można wymieniać na inne benefity.

Karty podróżnicze

Karty podróżnicze są dedykowane osobom podróżującym i oferują szereg korzyści związanych z wyjazdami. Mogą to być:
ubezpieczenia podróżne;

 • zwolnienie z opłat za transakcje zagraniczne;
 • dostęp do saloników VIP na lotniskach;
 • specjalne korzyści podczas rezerwacji hoteli i biletów lotniczych.

Karty dla biznesu

Karty kredytowe dla firm są dla przedsiębiorców i oferują narzędzia do zarządzania wydatkami jak:

 • raporty wydatków;
 • limity kart dla pracowników;
 • specjalne korzyści dla firmowych wydatków.

Kolory kart kredytowych

Karty kredytowe można także podzielić ze względu na ich kolorystykę. W ten sposób wyróżnia się dwie kategorie:

 • standardowe karty kredytowe;
 • premium karty kredytowe.

Pierwsze z nich zazwyczaj można rozpoznać po plastiku w kolorze niebieskim, czerwonym, błękitnym czy zielonym. Pozwalają one na wykonywanie większości transakcji, jednak raczej nie niosą ze sobą dodatkowych korzyści z samego tytułu korzystania z karty. Są najbardziej popularne i mają limit określający wysokość kredytu.
Srebrne, złote, platynowe i czarne karty nie są przyznawane wszystkim klientom, a to ze względu na wyższy próg zarobków, z którym wiąże się ich posiadanie. Poza możliwością pożyczenia większej ilości gotówki konsumenci mogą skorzystać z dodatkowych benefitów jak np.:

 • ubezpieczenia w korzystnych cenach;
 • wstęp do niektórych miejsc;
 • zniżki i rabaty na zakupy.

Kiedy unikać posiadania karty kredytowej?

Warto zastanowić się, czy posiadanie karty kredytowej jest w danym momencie korzystne. Jeśli ma się tendencję do niekontrolowanych wydatków lub pojawiają się wątpliwości co do terminowej spłaty zadłużenia, lepiej zrezygnować z posiadania kredytówki. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić swoje możliwości do zarządzania pożyczonymi pieniędzmi, jednak najpierw odpowiednio się do tego przygotować.
Gdy okaże się, że posiadanie karty kredytowej pozwala na spokojne zarządzanie budżetem, nie wymaga pokrywania pożyczki oszczędnościami i wynika z niej więcej korzyści niż problemów, warto rozważyć to narzędzie w dłuższym czasie lub na większe kwoty pieniędzy.

10-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)