REKLAMA
REKLAMA

Służba Poszukiwania i Ratownictwa sprawdzała gotowość w Bieszczadach! (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR w minioną sobotę (24 bm.) sprawdziła gotowość do działań lotniczego zespołu w Bieszczadach.

– Załoga LZPR-8️ z Huwnik k. Przemyśla (z lądowiska Straży Granicznej) wykonała lot na sygnał RESCUE ROMEO SCRAMBLE, którego celem było sprawdzenie zdolności działania LZPR-8️, w zakresie realizacji misji poszukiwawczo ratowniczej w terenie górzystym, związanej z hipotetycznym zdarzeniem masowym na terenie Bieszczad, we współpracy z ratownikami Grupy Bieszczadzkiej GOPR – czytamy na stronie Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR, fb.

Jednak nie samo latanie jest w tym najważniejsze. Wielodomenowe ratownictwo lotnicze ciągle się rozwija. Ekspansywnie wykorzystuje każdą okazję do budowania kolejnych zdolności i współpracuje z innymi służbami systemu ratowniczego – tym razem z bieszczadzkimi ratownikami GOPR.

– Przychylność i zgoda Dyrektora Bieszczadzki Park Narodowy umożliwiła wlot naszego „Sokoła” w rejon parku, co pozwoliło dokonać realnego sprawdzenia możliwości realizacji misji poszukiwawczo-ratowniczej w obszarze bieszczadzkich Połonin. Do udzielania pomocy w prostych, pojedynczych wypadkach urazowych, ratownicy GOPR nie potrzebują śmigłowca. Jednak w zdarzeniach mnogich, masowych oraz skomplikowanych działaniach ratunkowych, prowadzonych w deficycie czasu, taka pomoc ratownictwa lotniczego Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR jest niezastąpiona. Trzeba też przyznać, że i ASAR może potrzebować wsparcia ze strony GOPR, chociażby pod postacią nieocenionej znajomości terenu czy dostępności dużego potencjału świetnie wyszkolonych ratowników i możliwości użycia sprzętu GOPR w rejonie prowadzonych działań – podkreślają ratownicy.

foto: LZPR-8️


28-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)