TRWAJĄ PROTESTY: Mieszkańcy wsi nie chcą do miasta (VIDEO)
SANOK / PODKARPACIE. Narastają emocje związane z planami rozszerzenia Sanoka o 10 wsi w tym 9 z Gminy wiejskiej Sanok. Mieszkańcy sołectw jednoczą się i zapowiadają wyjście na ulice oraz aktywne protesty.
Jako pierwsi zdecydowany sprzeciw wyrazili mieszkańcy Czerteża, którzy nie chcą włączenia swojego sołectwa w granice Sanoka
– Ten pomysł jest absurdalny i po to też wszyscy się tutaj zebraliśmy, żeby zademonstrować swój sprzeciw. Nie chcemy oddać naszej ziemi, stoimy murem za naszą wioską i będziemy jej bronić – mówi Karol mieszkaniec wsi.
Ludzie protestują bo nie chcą podwyżek
– Moja córka mieszka w Sanoku i mam porównanie ile ona płaci tam za śmieci a ile ja tutaj. Jakie są podatki w Sanoku a jakie u nas – mówi pan Henryk.
W ślad za mieszkańcami Czerteża, poszli ich sąsiedzi z Zabłociec
– Burmistrz miasta obiecuje nam w swoich ulotkach drogi, wodociągi i inne rzeczy, które my już tutaj mamy – mówi pan Andrzej. Mieszkańcy wsi nie rozumieją też argumentu burmistrza, że oni korzystają z dóbr miejskich za które płacą sanoczanie.
– Za wszystko się płaci, za basen, kino, muzea, parkingi, wodę, kanalizację, drogi (podatek drogowy w paliwie). Co niby burmistrz nam daje za darmo? – denerwują się mieszkańcy okolicznych wsi.
Mieszkańcy zagrożonych miejscowości nie chcą również stracić możliwości bezpośredniego wpływania na kierunek rozwoju wsi i planowane, przyszłe inwestycje. Teraz decydują o sobie podczas głosowań na wiejskich zebraniach, po przejęciu wsi przez miasto stracą ten przywilej.
Miasto Sanok chce przejąć 9 sołectw gminy wiejskiej Sanok (Czerteż, Zabłotce, Sanoczek, Płowce, Bykowce, Stróże Wielkie, Stróże Małe, Trepcza, Międzybrodzie) i jedną z gminy Zagórz (Zahutyń)
W tym momencie sytuacja finansowa miasta jest bardzo trudna – planowane zadłużenie na ten rok stanowi 54% wartości budżetowych dochodów (104 mln zł). Wskaźnik zadłużenia miasta określony Ustawą o Finansach Publicznych w roku 2021 pozwalający na bezpieczną obsługę długu jest na granicy jego przekroczenia (1,65 – 1,67) również w roku 2022 a jego niespełnienie skutkuje dla miasta nie uchwaleniem budżetu.
Mieszkańcy postrzegają plany włodarzy Sanoka jako próbę wzmocnienia sytuacji finansowej miasta kosztem wsi.
Idea poszerzenia granic miasta konfliktuje dotychczas współistniejące w zgodzie społeczności miasta i wsi. Protesty zapowiedzieli już mieszkańcy pozostałych miejscowości w Gminie Wiejskiej Sanok.
Źródło/ Gmina Wiejska jest OK
foto: facebook.com/GminaWiejskaJestOK
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
GMINA SANOK: Sprzeciwiamy się zamiarom burmistrza Sanoka. To zamach na stabilny finansowo samorząd!
„Proszę zająć się własnym podwórkiem, a nie kraść naszego mienia”. Mocne słowa na sesji rady gminy
Gmina wiejska Sanok chce przyłączyć Olchowce! (VIDEO, ZDJĘCIA)
„Nie róbcie z nas ciemnoty”. Protest mieszkańców podsanockich miejscowości! (VIDEO, ZDJĘCIA)
Czy Sanok chce ratować swój budżet kosztem sąsiednich gmin? Gorąco na sesji
Debata o poszerzeniu granic Sanoka. Mieszkańcy Zabłociec zapowiadają protest!
Matuszewski ironicznie o Trepczy. „Może na górze napisać Hollywood?”
O POWIĘKSZENIU SANOKA: „Arogancja i egoizm”. „Pomysł chybiony” (VIDEO)
Burmistrz Matuszewski chce powiększyć Sanok. Dwukrotnie! (VIDEO, ZDJĘCIA)
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.