USTRZYKI DOLNE: Modernizacja sieci ciepłowniczej na ukończeniu (FOTO)
USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Kończy się przebudowa sieci ciepłowniczej w Ustrzykach Dolnych. Dodatkowo ustrzyckie PEC prowadzi prace, dzięki którym do sieci podłączone zostaną kolejne budynki komunalne.
Modernizacja gminnej sieci ciepłowniczej w Ustrzykach Dolnych jest na ukończeniu. Jej wykonawcą jest wyłoniona w drodze postępowania przetargowego firma P.S. Energoterm Sp. z o.o. z Torunia. Jak informuje odpowiedzialne za jej użytkowanie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ustrzykach Dolnych, obecnie trwa przywracanie terenu inwestycji do stanu sprzed budowy.
– Wszystkie niedogodności, z którymi w ostatnim czasie spotkali się mieszkańcy w większości już się zakończyły i rozpoczął się proces eksploatacji – mówi Andrzej Cioć, prezes PEC. – Obecnie sprawdzamy jak nowa sieć się zachowuje. O efektach będziemy mogli mówić dopiero po miesiącu jej funkcjonowania – jednak wstępnie widać, że nastąpiła poprawa jeśli chodzi o oszczędność energii cieplnej.
Sfinansowała gmina
Przebudowę sieci ciepłowniczej w całości sfinansowała gmina Ustrzyki Dolne. Pierwotnie planowano, że koszt modernizacji zamknie się w kwocie ok. 6 mln zł. – Projekt był pisany w 2016 roku, niestety w tym czasie zwiększyły się koszty materiałów i robocizny. Udało się jednak uzyskać bardzo dobre ceny materiałów i ogólny koszt zamknął się w kwocie ok. 6,8 mln zł – wylicza prezes.
Ogółem zmodernizowano prawie 3 km sieci i przyłączy oraz wykonano 11 nowych węzłów ciepłowniczych. Prace były prowadzone w większości na os. Gombrowicza, PCK i Łukasiewicza.
Były duże straty ciepła
Jak wyjaśnia prezes – sieć ciepłownicza w Ustrzykach Dolnych ma już ponad 40 lat i jej modernizacja była konieczna ze względu na duże stary ciepła. – Sieci doprowadzające ciepłą wodę były solidne, jednak ich izolacja nie była najlepszej jakości i się zużyła, przez co odnotowywaliśmy straty ciepła na jej przesyle.
– Obecnie w ziemi zakopano rury ciepłownicze preizolowane w pogrubionej izolacji, z powłoką antydyfuzyjną. Pozwoli to na zachowanie przez długi okres użytkowania dobrych parametrów izolacyjnych pianki. Są to rury stalowe o różnej grubości, a ich płaszcz osłonowy jest wykonany z polietylenu – wyjaśnia prezes.
Robią kolejne przyłącza
Dodatkowo oprócz wymiany sieci na nową, wykonywane są przyłącza do istniejących wielorodzinnych budynków komunalnych. W najbliższych tygodniach w związku z prowadzoną modernizacją sieci i węzłów, z przerwami w dostawie ciepłej wody muszą się liczyć głównie mieszkańcy Placu Szopena.
– Będą to jednak jednodniowe przerwy, które nie powinny być bardzo uciążliwe dla mieszkańców – zapewnia prezes Cioć. – Liczymy też na to, że nowa sieć bez awarii przepracuje min. 20 lat, a korzyści z jej modernizacji będą odczuwalne w przyszłości dla naszych mieszkańców.
O przerwach w dostawie wody mieszkańcy będą informowani na stronach internetowych Gminy Ustrzyki Dolne oraz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Jak podkreśla Bartosz Romowicz, Burmistrz Ustrzyk Dolnych to jedna z największych inwestycji liniowych w gminie Ustrzyki Dolne na przełomie ostatnich 20 lat. – W 2015 roku zrealizowaliśmy najważniejszą inwestycje liniową, czyli magistralę wody pitnej do Ustrzyk Dolnych. Ten projekt to realizacja mojej wizji zapewnienia bezawaryjności sieci komunalnych, które podnoszą jakość życia mieszkańców – zaznacza Bartosz Romowicz.
źródło: Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.