REKLAMA
REKLAMA

W Pakistanie zatrzymano domniemanych zabójców Piotra Stańczaka

Pakistańskie służby schwytały dwóch mężczyzn, którzy prawdopodobnie zamordowali ponad dekadę temu Piotra Stańczaka, inżyniera pochodzącego z okolic Krosna. Informację potwierdza polski MSZ.

Przechwytywanie_135

Foto: YouTube / kanał: therash09

Pakistański serwis dawn.com poinformował w czwartek o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy 7 lutego 2009 roku mieli zamordować inżyniera Piotra Stańczaka. Lokalne media twierdzą, że zatrzymani przyznali się do winy.

Jak podaje portal polsatnews.pl, informacje te potwierdziła rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft. –Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez naszą placówkę w Islamabadzie, 1 czerwca służby specjalne Pakistanu aresztowały w Rawalpindi koło Islamabadu dwóch członków organizacji terrorystycznej Tehreek-i-Taliban Pakistan, podejrzanych o zabójstwo inżyniera Geofizyki Kraków Piotra Stańczaka. Zabójstwo miało miejsce 7 lutego 2009 roku – przekazała.

Piotr Stańczak pochodził z okolic Krosna (Potok, gmina Jedlicze). Był inżynierem-geologiem. Przebywał w Pakistanie jako pracownik firmy Geofizyka Kraków, należącej do PGNiG, realizującej kontrakt „Soghri 3D” dla pakistańskiego przedsiębiorstwa Oil & Gas Development Company Limited.

Piotr Stańczak został porwany najprawdopodobniej przez terrorystów z ugrupowania Tehrik-i-Taliban Pakistan 28 września 2008 roku. W momencie porwania podróżował w okolicach miejscowości Pind Sultani, około 100 kilometrów od Islamabadu. Samochód, którym jechał, został ostrzelany. Towarzyszący mu kierowcy oraz ochroniarz (wszyscy pochodzenia pakistańskiego) zostali zabici, a Polaka porywacze uprowadzili własnym samochodem.

2 października 2008 roku talibowie przyznali się do porwania Polaka. W związku z porwaniem Geofizyka Kraków zawiesiła wykonywanie prac w Pakistanie. W pierwszej połowie października 2008 roku porywacze wysłali nagranie video do redakcji pakistańskiego tygodnika „Dawn”. Na kilkuminutowym filmie Piotr Stańczak odczytywał oświadczenie po polsku i angielsku, prosząc o spełnienie żądań porywaczy, którzy domagali się uwolnienia 110 talibów z pakistańskich więzień. Na materiałach, którymi dysponowała redakcja, widać było wycelowaną w Polaka broń.

W ostatnich dniach stycznia 2009 porywacze wystosowali ultimatum do władz Pakistanu. Zażądali uwolnienia więzionych talibów i wycofania sił bezpieczeństwa z terytoriów plemiennych. Zagrozili zabiciem zakładnika w razie niespełnienia żądań do 4 lutego 2009 roku.

7 lutego 2009 talibowie oświadczyli, że Piotr Stańczak został zabity poprzez dekapitację. Pakistański dziennikarz, który spotkał się z porwanym Polakiem, utrzymuje że porwany do samego końca był przekonany, że uda mu się przeżyć. Porywacze przed śmiercią, podziwiając odwagę inż. Stańczaka, zaproponowali mu, by porzucił chrześcijaństwo i przeszedł na islam. Inżynier miał odpowiedzieć, że by to zrobić, powinien najpierw udać się do Polski i naradzić z rodziną. Potwierdził to pakistański współwięzień.

Pod koniec kwietnia władze pakistańskie przekazały polskiej placówce dyplomatycznej w Islamabadzie ciało zabitego Piotra Stańczaka. Piotr Stańczak został pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Źródło: polsat-news.pl, wikipedia.pl, Twitter

13-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)