REKLAMA
REKLAMA

Wataha wilków zaatakowała rankiem. Zagryzła 11 owiec (ZDJĘCIA 18+)

BEREZKA / PODKARPACIE. Przed tygodniem (15 bm.) w Berezce doszło do ataku wilków na stado owiec. Wataha, według relacji Czytelnika, liczyła około 10 drapieżników. Zostało zagryzionych 11 owiec.

– Do zdarzenia doszło 15 kwietnia, około godziny 7:30 w Berezce. Wataha zaatakowała stado owiec – relacjonuje nam Internauta i przesyła zdjęcia, które publikujemy.

Na miejsce zostali wezwani pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

– Nasi pracownicy byli w terenie, zweryfikowali i potwierdzili, że ataku dokonały wilki. Został spisany stosowny protokół. Sprawa jest w toku. O jej finale, czyli przyznaniu odszkodowania i jego wysokości poszkodowany zostanie poinformowany niebawem – przekazuje Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Od początku roku RDOŚ otrzymał kilkanaście zgłoszeń o stratach poniesionych w wyniku ataku wilków. Wysokość przyznanych odszkodowań na chwilę obecną wynosi blisko 30 tys. zł.

– Działania RDOŚ w takich sprawach ograniczają się do rekompensaty strat, jednak – zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody – hodowca może z nami współpracować z nami w zakresie sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta. Współdziałanie takie może obejmować budowę urządzeń lub wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom, finansowane z budżetu regionalnego dyrektora ochrony środowiska, w ramach zawartych umów cywilnoprawnych. Na tej podstawie przekazujemy do gospodarstw najbardziej dotkniętych szkodami zabezpieczenie – siatki ogrodzeniowe czy elektryczne pastuchy, a ostatnio również fladry – dodaje rzecznik RDOŚ.

Przypomnijmy: Wilk i niedźwiedź są gatunkami objętymi ochroną ścisła. Zgodę na zabicie wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, natomiast wszelkie zmiany w statucie ochronnych tych gatunków leżą w gestii Ministra Klimatu i Środowiska.

fot. nadesłane przez Czytelnika


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

EWA LENIART: Populacja wilków i niedźwiedzi na Podkarpaciu wymknęła się spod kontroli (VIDEO)

Niedźwiedź w Bykowcach. Szedł w stronę przystanku (VIDEO)

Niedźwiedź biega po łąkach między domami! (VIDEO)


24-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)