REKLAMA
REKLAMA

Więziona i maltretowana w Tunezji kobieta odbita z rąk oprawców

Uwięziona w Tunezji Polka skontaktowała się ze śląskimi policjantami prosząc o ratunek. Stróże prawa musieli działać ekspresowo, aby uwolnić 38-latkę z rąk swojego oprawcy. Poprzez nawiązanie kontaktów ze służbami międzynarodowymi i dyplomatycznymi policjanci Wydziału Kryminalnego zapewnili jej bezpieczeństwo. Dzięki ich działaniom kobieta odzyskała wolność i wczoraj bezpiecznie wróciła do kraju.

Treść rozmowy policjanta z kobietą potrzebującą pomocy za granicą. Na lotnisko Tunisu. Czy Ty potrzebujesz pomocy 10:30 , Gdzie Ty jesteś, w jakim kraju w jakim mieście? 10 :32 Co się stało napisz? Czy jesteś Ofiarą przestępstwa, gdzie się obecnie znajdujesz 10..41 Postaramy Ci się pomóc 10:42 Połączenia międzynarodowe za blokowan On mi zabiera telefon Nie ma internetu jestem w domu Nazwa miejsca to dzielnica Możesz zadzwonić do ambasady polskiej? 11:57 11.58 na telefon Nie bo ma Polskim kafle 11 58 +21671196193 lub +21671196196 Zadzwonię tam czekaj Hallo co się stało gdzie jesteś 11:32 Ty Co się stało napisz? Czy jesteś Ofiarą przestępstwa, gdzie się obecnie znajdujesz Tunezja jestem Tunezja jestem ,1 45 11:44 Ok , jesteś dostępna? Odpowiedz 14.31 Gdzie teraz jesteś dokładnie 14.32 Dobrze Moniko. Działamy. Przyślij mi wszystko co wiesz o miejscu gdzie jesteś. U kogo ? Zdjęcie? Jak go poznałaś? Co wiesz. Uważaj też co piszesz i kasuj wiadomości moje 18:30 Czy Ktoś Ci tam grozi? Bądź bije? 18:30 Co się stelo 11:46 Potrzebujesz pomocy 11:46 Nie umiemy się z Tobą skontaktować w żaden sposób. Czy znasz tego mężczyznę u którego byłaś? Jak się nazywa? 14:33 Napisz wszystko 14:33 z okna jak wygląda 18:31 Tak Co widzisz ten dom Tak Co się stało 11:47 Gdzie jesteś jakie miasto 11:54 Nazwa miejsca to dzielnica Jak się nazywają 18.31 Masz zdjęcie prześlij 18:32 Pomożemy Ci 18.32 w Czy pozwalają Ci wyjść czy jesteś przetrzymywana wbrew woli? 18.34 w Napisz konkretnie co się dzieje Monika 18:35 Nie Monika odpisz mi Tylko czy ktoś Ci krzywdę robi? Tak Dobrze. Znasz jego imię? Safouan

38-letnia Polka poznała przez Internet Tunezyjczyka. Rodząca się sympatia spowodowała, że kobieta wybrała się w wakacyjną podróż do Tunezji na spotkanie z nowym znajomym. Niestety wymarzony pobyt Polki za granicą przerodził się w koszmar, a kobieta szybko odkryła prawdziwe oblicze internetowego wielbiciela. Jej gehennę przerwali dopiero śląscy policjanci.

W zeszłym tygodniu kobieta skontaktowała się ze śledczym z Zespołu do Walki z Handlem Ludźmi Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach i w wiadomości na telefonie prosiła o pomoc. Numer służbowy policjanta miała zapisany, gdyż kilka lat wcześniej była świadkiem w jednej ze spraw kryminalnych. Kontakt ten okazał się jej ostatnią deską ratunku. Policjanci nie zawiedli. Bardzo szybko uruchomili wszelkie kontakty i wykorzystali techniczne możliwości by ustalić, gdzie kobieta przebywa.

Śląscy kryminalni nawiązali współpracę z ambasadą naszego kraju w Tunezji oraz konsulatem. Ponadto śledczy skontaktowali się z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej za pośrednictwem którego powiadomili Interpol, a ten z kolei tunezyjską policję. Tamtejsze służby znalazły 38-latkę i zatrzymali jej oprawcę. Z informacji, jakie przekazała polskim śledczym ambasada w Tunezji, kobieta była porwana i przetrzymywana oraz bita. Tunezyjczyk planował również nawiązać kontakt z jej bliskimi w celu wymuszenia od nich środków finansowych. Śledczy ze śląskiej Policji nawiązali również współpracę z Fundacją La Strada zajmującą się pomocą ofiarom handlu ludźmi. Wszczęto procedurę sprowadzenia 38-latki do ojczyzny, która wczoraj zakończyła się sukcesem. Kobieta bezpiecznie, dzięki pomocy służb wróciła do Polski. Pieczę nad sytuacją Polki w Tunezji objął Minister Spraw Zagranicznych.

Zdjęcie poglądowe / pexels.com

Apelujemy o ostrożność i mniej zaufania do osób, które kontaktują się z nami za pomocą mediów społecznościowych, usiłując nawiązać zażyłą relację. Jest to tym bardziej ryzykowne i niebezpieczne, jeżeli osoba, którą jesteśmy zainteresowani, namawia nas do opuszczenia kraju i przyjazdu do jej ojczyzny. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć prawdziwych intencji drugiego człowieka. Często podróż w miejsce odległe i nieznane, w którym obowiązuje inne prawo, kultura i obyczaje, może całkowicie odbiegać od naszej wizji i nieść ze sobą wiele pułapek oraz niebezpieczeństw – od trudności życia codziennego (brak środków do życia, problemy osobiste) po sytuacje, w których stajemy się ofiarą przestępstwa. A ich wachlarz jest bardzo duży. Mogą to być kradzieże, wymuszenia, przymusowa praca, zmuszanie do prostytucji, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz wiele innych. Dlatego zawierając nowe znajomości należy być ostrożnym, w szczególności, gdy osoba, z którą korespondujemy, bardzo szybko buduje z nami „bliską” relację, zachęca do samotnych odwiedzin, prosi o pieniądze. Takie sygnały powinny wzmóc naszą czujność i ostrożność. Należy jednak pamiętać, że przestępcy potrafią również przez wiele miesięcy, a nawet lat „urabiać” swoje ofiary. Zawsze w kontaktach z innymi powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.
Pamiętaj!

Jeśli spotkało Cię coś złego za granicą na przykład stałaś się ofiarą przestępstwa, lub sama je popełniłaś i zostałaś zatrzymana przez policję, masz prawo do obrony swoich praw! Twoje prawa za granicą mają obowiązek chronić polski konsul i policja.

Możesz zgłosić na policji przestępstwo, którego ofiarą padłaś i wskazać winnych jego popełnienia. Jeśli trafiłeś/aś na policję – czy to jako poszkodowana, czy jako podejrzana, masz prawo do tłumacza – domagaj się tego.

źródło: Śląska Policja

29-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)